Pohybová čidla prodražují zlínské Kongresové centrum

Zlín – Kongresové centrum ve Zlíně se prodražuje. Kvůli instalování jiných pohybových čidel, než byla v projektu, musela radnice vrátit Evropské unii půlmilionovou dotaci. Město přitom rozpočet nepřekročilo, naopak koupilo levnější a kvalitnější čidla.

Kongresové centrum ve Zlíně je velkolepé dílo světoznámé architektky Evy Jiřičné. Stavba i po dokončení nabourává městský rozpočet. Po dvou letech jejího provozu úředníci z regionální rady teď přišli na to, že v budově jsou jiná pohybová čidla, než jaká byla v projektu.

Rozdíl je ve výrobci a v designu. Původní čidla měla být antracitová, architekti ale nakonec zvolili čidla bílá, která jsou navíc levnější a mají lepší technické parametry. „Z laického pohledu jde asi o maličkost, nicméně i takové věci je nutné nám hlásit,“ uvedla mluvčí Regionální rady Střední Morava Renata Škrobálková.

Video Reportáž Gabriely Sluštíkové
video

Reportáž Gabriely Sluštíkové

Podle náměstka primátora Bedřicha Landsfelda (Zlínská volba) je to až příliš byrokratický přístup. Pravidla jsou ale daná. Radnice proto musela vrátit evropskou dotaci 611 tisíc korun. Kvůli použití bílých čidel s větším úhlem snímání bude navíc regionální rada chtít po Zlínu ještě penále. Jak vysoké bude, zatím úředníci neřekli.