Jak ochránit Troubky před velkou vodou?

Troubky – V létě to bude 16 let od ničivých povodní v Troubkách. Ani po takové době ale symbol záplav z roku 1997 není před velkou vodou chráněný. Ve hře jsou dvě varianty protipovodňových opatření, které zpracovalo Povodí Moravy a obec Troubky. Oba návrhy teď srovnává hodinová prezentace, kterou Povodí Moravy umístilo na internet.

Problém, jak ochránit Troubky před velkou vodou, řeší dva plány. Jeden zpracovalo už v roce 2010 Povodí Moravy, s druhým návrhem přišla obec letos. Jenže nikdo zatím jasně neřekl, která varianta je vhodnější. Kvůli chybějícím protipovodňovým opatřením mají lidé v Troubkách z velké vody stále strach.

Povodí Moravy teď na svých internetových stránkách představilo prezentaci, která oba ochranné plány srovnává. „Účelem je zpřístupnit především široké veřejnosti i občanům Troubek veškeré údaje, s nimiž se při tvorbě variant pracovalo, a zlepšit tak informovanost v této pro laiky hodně složité věci,“ nechala se slyšet mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Video Reportáž Martina Laštůvky
video

Reportáž Martina Laštůvky

Oproti návrhu Povodí Moravy prodloužila obec svůj plán prstencového ohrázování o tři kilometry, což zahrnuje pole o výměře asi 230 hektarů. Zatím ale není jasné, kdy obec jednu z variant vybere. Lidé v Troubkách tak i po 16 letech od ničivých záplav jsou při větším dešti nebo tání sněhu nejistí.