Studénku vyplavila prudká bouřka

Studénka - Několik desítek rodinných domů zatopila ve Studénce na Novojičínsku prudká odpolední bouřka. Ze tří museli hasiči dokonce evakuovat jejich obyvatele. Policisté oblast uzavřeli. Místní spolu s hasiči odstraňují škody.

Stačila půlhodina intenzivního deště a většinou klidný Butovický potok nadělal vrásky stovkám obyvatel Studénky. Špinavá voda zatopila i sklep Josefa Řezníčka. Dovnitř se zatím nedostal. „Sklep je celý zničený. Nemám to pojištěné,“ řekl muž.

Místní lidé tvrdí, že tak velký příliv vody přišel naposledy před 40 lety. „Poprvé to bylo až ke garáži, my jsme měli dvacet čísel vody,“ konstatoval obyvatel Studénky Zdeněk Grosman. „Asi dva nebo tři domy byly totálně zaplavené, takže hasiči museli zachraňovat obyvatele, tuším, že asi šest sedm lidí museli vynášet ven, když měli až po okna vody,“ řekl starosta Studénky Ladislav Honusek.

Video Události: Studénka sčítá škody
video

Události: Studénka sčítá škody

Větší či menší škody na svých domech či zahradách utrpěla většina domů na třech kilometrech podél potoka. Na místo už dorazili likvidátoři pojišťoven, kteří sčítají naštěstí jen materiální škody. Pomáhá dvanáct jednotek hasičů. „Hasiči se především postarali o to, aby nebyla zatopena zdejší benzinka, tam hrozilo promíchání vody s pohonnými látkami,“ konstatoval mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

Místní tvrdí, že za povodeň nemůžou silné bouřky, nýbrž nedaleká špatně odvodněná dálnice. Voda ze strání a polí je svedena jen do dvou propustí, které jsou přímo napojeny do potoka. Ředitelství silnic a dálnic už oznámilo, že se chystá vybudovat suché poldry a zvětšit silniční rygoly.

Silnici vedoucí Butovicemi policisté kvůli naplavenému bahnu uzavřeli. Podle starosty bude odstraňování největších škod probíhat minimálně celý čtvrtek. Jaká bude jejich celková suma v korunách, si zatím nikdo netroufá odhadnout.

/*json*/{"map":{"lat":49.723416,"lng":18.078534,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.723416,"lng":18.078534,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/