Lázně Luhačovice zahájily sezonu

Luhačovice – Symbolickým otevřením léčivých pramenů odstartovala lázeňská sezona v Luhačovicích na Zlínsku. Tradiční ceremoniál poznamenalo nepříznivé počasí. Velkým problémem je ale pokles návštěvnosti lázní.

Svatý Josef – nejmladší luhačovický pramen, pojmenovaný po patronovi farnosti. Tady měl tradiční obřad začít, vzácným krojům a nástrojům ale bylo líp pod střechou kostela než v hustém dešti. Očekávaný slavnostní průvod se zastávkami u všech pramenů v centru lázní se nekonal. Farář tentokrát jen symbolicky požehnal minerální vodě přinesené ve džbánu. Účastníci se rovnou domluvili, že nejkratší cestou zamíří k cíli – na krytou kolonádu s halou, ve které prýští nejznámější Vincentka.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Provozovatelům lázní však, na rozdíl od krojovaných milovníků folkloru, příliš do zpěvu není. Trápí je závažnější problém než nepřízeň počasí – a sice pokles návštěvnosti. Od loňského podzimu totiž platí nový indikační seznam ministerstva zdravotnictví. Léčebné lázně připravil o polovinu hostů, kterým pobyty hradily pojišťovny. „Čelíme tomu tím, že se snažíme upravovat služby. Řekněme zhušťovat provozní dobu. Na rozdíl od řady jiných lázní jsme nemuseli sáhnout k tak extrémnímu propouštění. U nás se jedná o jednotky nebo pár desítek lidí,“ konstatuje generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha.

Zároveň se snaží víc lákat na wellness pobyty a oslovovat zahraniční klientelu.