Gangy zlodějů okrádají řidiče na jihu Moravy

Brno - Jižní Morava se potýká s gangy cizinců, které na dálnicích okrádají motoristy. Zloději je zastavují poté, co jim na parkovišti propíchnou pneumatiku, nebo si vymyslí defekt na jejich autě. Během zjišťování závady na vozidle jsou pak řidiči okradeni. Jeden z případů je popsán v článku.

Letos se v regionu stalo 31 těchto krádeží, za celý loňský rok jich bylo 49, oznámil vedoucí jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka: „Těchto problémů přibývá. Přivítáme, když nás na případné podezřelé dění na dálnicích upozorní řidiči.“

Jeden z případů, který skončil šťastně, se stal v dubnu na dálnici D1:

Policejní hlídka si u Domašova na Brněnsku všimla skupiny lidí, kteří si prohlížejí vůz s německou poznávací značkou. Cestoval v něm manželský pár z Chorvatska. Když hlídka přijela k jejich vozu, byli u něj Chorvati již sami. Zjistilo se, že jim osádka jiného vozu za jízdy signalizovala, že mají defekt.

Následně se zjistilo, že ona skupinka tří mužů, upozorňující na propíchnutou pneumatiku, si vše vymyslela. Učinila tak, aby přinutila Chorvaty zastavit, a při prohlídce kola vozidla je pak okradla o černou tašku, ve které si manželé vezli všechny doklady a 1 500 eur, tedy přibližně 40 tisíc korun.

Policisté zloděje dostihli na D1 u Brna na odbočce na D2 ve směru na Bratislavu. V tu chvíli osádka vozu něco vyhodila ven. Muže se později podařilo zastavit.

Shodou okolností ve stejný okamžik zatelefonoval na krizovou linku 158 řidič, který jel kolem a oznámil, že lidé z vozu zastavovaného policií odhodili černou tašku. „Díky hlídce a také řidiči se podařilo zloděje ihned usvědčit,“ doplnil Rybka.

Trojice zadržených pochází z bývalé Jugoslávie. Hrozí jim až dva roky vězení. Nedávno byli za krádeže propuštěni na amnestii prezidenta Václava Klause.