Jak dopadne výměna lamp v Olomouci? Architekt proti

Olomouc - Architekt Petr Hájek, který je spoluautorem projektu rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci, nesouhlasí se záměrem radnice instalovat v historickém centru města nové pouliční lampy. Primátorovi Martinu Novotnému kvůli tomu poslal dopis a požádal ho o schůzku. Bez souhlasu architektů, kteří mají autorská práva na tento prostor, se radnice podle Hájka neobejde, primátor si to ale nemyslí.

Radnice se po 12 letech rozhodla vyměnit veřejné osvětlení na Horním náměstí. Stávající lampy, které byly na tomto náměstí v historickém centru instalovány při jeho poslední rozsáhlé rekonstrukci, totiž podle odborníků neposkytují dostatečné osvětlení, o čemž se vedly vášnivé debaty hned po jejich zprovoznění v roce 2001.

Hájkovi se nelíbí to, že město chce na Horní náměstí umístit lampy Philips Urbanstar, které mají po dokončení rekonstrukce osvětlovat sousední Dolní náměstí. Architekt míní, že vhodnější jsou lampy původně navrhované jeho ateliérem, které se v roce 2001 nelíbily některým radním a památkářům a byly nahrazen svítidly typu Thorn, což byl podle Hájka kompromis. „Doufám, že se podaří najít společné řešení. V tento okamžik hrozí, že bude zásadně poškozena architektonická kvalita současné realizace, vzešlé ze soutěže v roce 1995,“ míní Hájek.

Mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá uvedla, že primátor se ve čtvrtek sejde s architektem Janem Šépkou, který se na projektu rekonstrukce Horního náměstí podílel spolu s Hájkem. „O chystané schůzce zatím nic nevím,“ reagoval Hájek. 

Radnice před chystanou výměnou lamp bude muset podle Hájka nejprve získat souhlas autorů projektu rekonstrukce Horního náměstí. „Mohlo by dojít k porušení autorských práv, který na tento prostor máme. Pokud by tam proti naší vůli chtěli instalovat nějaký typ osvětlení, který by tu věc poškodil, tak se samozřejmě budeme bránit,“ uvedl už dříve.

Primátor Martin Novotný (ODS) ale míní, že město může Horní náměstí dodatečně upravit, aniž poruší autorská práva. „Osobně bych rád ctil ucelený autorský návrh po dobu jeho životnosti, problém je však v tom, že se zdá být z procesních důvodů nerealizovatelný. V tom případě odmítám připustit, že bychom nemohli zvolit jiné důstojné řešení,“ uvedl primátor na facebookovém profilu. Památkáři podle něj mají stále výhrady proti původně navrhovaných lampám z dílny architektů Hájka a Šépky. 

Horní náměstí chce radnice vybavit novými lampami nejpozději příští rok, přičemž výměna osvětlení bude stát několik milionů korun. Nové lampy Philips Urbanstar vydávají mnohem více světla než původní, podle primátora by ale neměly narušit původní koncepci, která klade důraz na osvětlení historických domů lemujících Horní náměstí.

Za 33 lamp Thorn radnice před 12 lety zaplatila devět milionů korun. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo bezpečnostní kamery strážníků. Radnice tehdy musela koupit nové kamery za 400.000 korun. Odborníci poté změřili intenzitu světla a potvrdili, že lampy málo svítí.