Hospital v Kuksu opraví jediná firma, která zůstala v soutěži

Kuks - Během několika dní začne rekonstrukce barokní památky v Kuksu na Trutnovsku. Památkový ústav minulý týden podepsal smlouvu na zakázku se sdružením firem Hochtief CZ a Gema art group - s jedinou firmou, která v soutěži zůstala. Stavbaři hospital opraví za 266 milionů korun bez DPH, řekl náměstek Územní památkové správy na Sychrově Oldřich Pešek. Tendr ale ještě stále vyšetřuje antimonopolní úřad, firma, která Kuks opraví, vyhrála totiž s druhou nejdražší nabídkou. Návštěvníci musejí počítat s omezeními, zdejší expozice ale přístupná bude.

Do ostře sledovaného tendru na opravu se přihlásilo osm subjektů, ale památkáři všechny ze soutěže z různých důvodů vyřadili. Antimonopolní úřad (ÚOHS) po odvolání do soutěže vrátil pouze sdružení Hochtief CZ a Gema art group. Ostatní uchazeči, kromě firmy Skanska, se svými námitkami a odvoláními neuspěli nebo je stáhli. Ačkoli o námitkách firmy Skanska dosud ÚOHS nerozhodl – podle jeho mluvčího Martina Švandy se jím nyní zabývá předseda úřadu – památkový ústav se kvůli omezenému času na opravu památky rozhodl jednat. „Jako zadavatel nejsem povinen vyčkávat na rozklad,“ zdůraznil náměstek ředitele sychrovského pracoviště NPÚ Oldřich Pešek. Připustil však, že kdyby ÚOHS vrátil Skansku do soutěže, památkáři by museli zrušit smlouvu. „Projekt by skončil,“ uvedl Pešek.

Památkáři nakonec zaplatí 266 milionů korun. Před soutěží odhadovali, že by stavební práce měly přijít na 280 milionů korun bez DPH, proti této částce tedy ušetří. Nabídka sdružení Hochtief ovšem byla druhou nejvyšší, nejlevnější nabídka se pohybovala na úrovni 160 milionů korun.

Hospital Kuks
Zdroj: Národní památkový ústav

Celý projekt se kvůli dlouhému vyhodnocování tendru dostal do časové tísně. Opravu je nutné dokončit do konce prosince 2014. Pokud by termín dokončení stavby nebyl dodržen, hrozilo by propadnutí evropské dotace, která na celý projekt činí 440 milionů korun. Projekt záchrany památky má název Kuks - Granátové jablko. Cílem projektu je oživit nevyužívané části hospitální budovy a její okolí. Kromě toho má být obnoveno i historické jádro obce Kuks.

Pokud by antimonopolní úřad například vrátil do soutěže firmu Skanska a došlo k soudu, už by nejspíše hospital památkáři za evropské peníze - a tím pádem možná na několik desetiletí žádným způsobem - neopravili.

Video Vlastimil Weiner o soutěži NPÚ
video

Vlastimil Weiner o soutěži NPÚ

Stavbaři v barokním hospitalu na Kuksu upraví úplně všechno - od střech a zdiva přes okna až po restaurování zatím skrytých nástěnných maleb.

„Stavební práce by měly začít v nejbližších dnech, nejpozději v týdnech,“ řekl Pešek. Podle památkářů stavební práce nenaruší možnost návštěvy hospitalu, který si ročně prohlédne zhruba 50 000 lidí. „Dojde k určitým omezením, například co se týče přístupu na nádvoří, ale expozice bude veřejnosti přístupná po celou dobu oprav. Uskuteční se také tradiční kulturní akce,“ řekl už dříve kastelán Libor Švec.

Barokní areál v Kuksu se rozkládá na březích horního toku řeky Labe, přibližně sedm kilometrů jihovýchodně od Dvora Králové nad Labem. Jeho dominantou je budova někdejšího hospitalu, jenž sloužil péči o vojenské vysloužilce, a kostel Nejsvětější Trojice. Hospital je od roku 1995 národní kulturní památkou.

Iniciátorem stavby areálu byl majitel panství hrabě František Antonín Špork (1662 až 1738). Hodlal místo přeměnit na svůj letní dvůr, který se měl zároveň stát lázeňským a společenským střediskem šlechty. Po smrti hraběte začal rychlý úpadek lázní, který v roce 1740 dovršila ničivá povodeň. Do dnešních dnů se z historického lázeňského areálu zachovala jen část, jíž vévodí monumentální kaskádové schodiště se sochami Tritonů.

Na protilehlém břehu Labe stojí hospital s kostelem Nejsvětější Trojice. O zřízení zaopatřovacího ústavu pro válečné veterány rozhodl hrabě Špork v roce 1696. Stavba kostela podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho byla zahájena v roce 1707. O deset let později byl kostel vysvěcen. Součástí kostela je krypta, v níž je hrobka rodu Šporků. Současně s kostelem vyrostly také budovy po obou stranách chrámu - tedy špitál a křídlo určené pro pečovatele z řádu milosrdných bratří. Nyní v tomto křídle sídlí České farmaceutické muzeum.

Před hospitalem je rozmístěn soubor 24 kamenných soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna (1684 až 1738). Původně barevné alegorie Ctností a Neřestí měly návštěvníkům Kuksu připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem. Braun byl také tvůrcem nedalekého kamenného betlému, jenž představuje špičku evropského barokního sochařství ve volné přírodě.

Cyklostezka na KuksuOd letošního jara je Kuks spojen cyklostezkou se zhruba 25 kilometrů vzdáleným Hradcem Králové.