Zadlužený Liberec musí zaplatit 400 milionů, pokuta za výstavbu bytů platí

Liberec – Pokuta 400 milionů za pochybení při výstavbě bytů před mistrovstvím světa v klasickém lyžování, kterou má zaplatit Liberec, stále platí. Město neuspělo s odvoláním proti rozhodnutí finančního úřadu, který chce, aby Liberec vrátil 200milionovou dotaci a k tomu zaplatil stejně vysoké penále. Pro zadlužené město je takové rozhodnutí velmi nepříjemné, primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) proto požádá o prominutí sankce.

Liberecká radnice by měla státu zaplatit 400 milionů korun ještě tento týden. Nechystá se k tomu a doufá, že se sankce alespoň částečně zbaví. „Chceme sankci zmenšit, aby nebyla pro město tak ničivá,“ řekla primátorka. Rozhodla se raději požádat o prominutí, ačkoli uvažovala také o správní žalobě.

Město tvrdí, že je pokuta související s výstavbou 254 bytů v Zeleném údolí nepřiměřená. Pochybení, na která finanční úřad poukázal, považuje radnice za formální. Jde totiž o to, že při výstavbě v roce 2007 město zjistilo, že se neuskutečnily některé předem zaplacené práce, a aby to vynahradilo, nezaplatilo zase za jiné provedené práce. „Jedná se asi o dva miliony korun. Byly to účetní operace, které byly formálně špatně provedeny,“ řekl již dříve náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). 

Video Likvidační pokuta pro Liberec
video

Likvidační pokuta pro Liberec

Podle finančního úřadu však také nebyly v investičním záměru uvedené všechny dotčené pozemky určené pro výstavbu a jiná je skutečná délka kanalizace, než je napsáno v investičním záměru.

Liberec má už nyní velké problémy s dluhy. Roční rozpočet města je dvoumiliardový a zadlužení zhruba stejně vysoké. Radnice je přesvědčena, že kdyby musela zaplatit pokutu 400 milionů korun, bylo by to pro město likvidační.