Jiné kraje si miliardy z ROP Severozápad nakonec asi nerozdělí

Ústí nad Labem – Tři miliardy korun chce ministerstvo pro místní rozvoj vyjmout z Regionálního operačního programu Severozápad, který déle než rok nemohl prostředky rozdělovat, a poslat je do jiných programů, které takové problémy nemají. Regionální rada Severozápad to však odmítá, věří, že by v ožívajícím programu odebrané miliardy citelně chyběly. Bez jejího souhlasu stát svého zřejmě nedosáhne.

Ministerstvo pro místní rozvoj nechce riskovat, že Česko zcela přijde o část evropských dotací, které uvázly v zablokovaném ROP Severozápad a teď už zbývá jen málo času na jejich rozdělení. „Jde o maximální částku, kterou lze, podle platné evropské legislativy, převést z tohoto programu do jiných operačních programů,“ oznámilo ministerstvo. Před propadnutím peněz varoval koncem července i Nejvyšší kontrolní úřad. „Jsme v tom problému až po uši. A to, co neuděláme do konce roku, zůstane v Bruselu,“ prohlásil jeho prezident Miroslav Kala. Ministerský návrh na realokaci tří miliard do jiných operačních programů, které nemají žádné problémy a mohly by je ihned rozdělit, však musí schválit Regionální rada Severozápad a ta se k ničemu takovému nemá.

Již v červenci zamítl žádost o uvolnění peněz Monitorovací výbor Regionální rady, předseda rady Petr Navrátil rozhodnutí zdůvodnil především jednáním s Evropskou komisí, která by mohla prodloužit termín ke spotřebování peněz až do roku 2016. Teď se region staví k myšlence na realokaci svých miliard ještě odmítavěji. ROP Severozápad totiž konečně ožívá a žadatelé v Ústeckém a Karlovarském kraji mají podle nedávného průzkumu připraveny žádosti na projekty za dvanáct miliard korun. V ROP Severozápad nyní je šest miliard, kdyby si další tři miliardy rozdělily jiné programy, zbyla by už jen čtvrtina celkové sumy, o kterou se chtějí žadatelé ze Severozápadu utkat.

Ministerstvo oznámilo, že na rozdělení tří miliard z ROP Severozápad nebude trvat – nic jiného mu při nesouhlasu regionální rady ani nezbývá. Kraje, resp. rada, však podle ministerstva teď nesou plnou odpovědnost za případné miliardové ztráty, pokud se peníze skutečně nestihnou vyčerpat.