Opravy D1, modernizace a konec prázdnin: zkouška řidičské vůle

Praha – Poslední prázdninový víkend spolu se sérií oprav může řidičům na dálnici D1 pořádně zacloumat trpělivostí. Na nejvytíženějším tahu Česka se v těchto dnech opravuje vůbec nejdelší úsek v celé její historii a ministr Zdeněk Žák přiznává, že v následujících dnech projde D1 zřejmě nejvyšší zátěží v roce. A to i přesto, že ministerstvo prosadilo v obou směrech mezi Loktem a Humpolcem jízdu alespoň ve dvou pruzích.

Na silnicích hlavně v neděli přibude výrazně aut a dvojnásob to platí pro dálnici D1. Kromě prozatím modernizovaného úseku mezi Loktem a Hořicemi se od čtvrtka opravuje navazující trasa Hořice – Humpolec. Vznikl tak souvisle opravovaný úsek s omezenou rychlostí 80 kilometrů za hodinu. Jezdí se nicméně nezmenšeným počtem pruhů – každým směrem ve dvou, byť zúžených v režimu 2+1+1. Díky tomuto systému zatím nedošlo k výrazným komplikacím. Skutečnou zkouškou ale budou víkendové dny.

V režimu 2+1+1 pruh se bude jezdit i na 81. kilometru, kde byl kvůli havarijnímu stavu mostu veden provoz pouze jedním pruhem a minulou neděli se zde vytvořila až 26kilometrová kolona. Na silničáře se kvůli takovému omezení v nedělní špičce rozzlobil ministr dopravy Zdeněk Žák a hrozil i „personálními závěry“. ŘSD proto nechalo provoz na 81. kilometru rozšířit, do jednoho pruhu zde provoz opět svede pouze k dokončení potřebné opravy od 10. do 12. září.

Zdeněk Žák, ministr dopravy:

„To, co se stalo na dálnici D1, je z pohledu plynulosti provozu vražedným koktejlem, kdy se v jednom okamžiku potkávají opravy, které jsou nezbytné, dále dlouho plánovaná modernizace a do toho občas přibude i havárie v rámci technického stavu. To vše dohromady klade extrémní nároky na to, aby se vůbec na té dálnici dal udržet provoz.“


Aby práce pokračovaly nepřetržitě, hlídá je 11 kontrolorů z ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. V terénu jsou 24 hodin denně. „Konkrétní zaměstnanec objížděl tu dálnici nahoru dolů. A ve dvouhodinových intervalech podával písemné zprávy všem členům komise o tom, jak ty práce probíhají,“ informoval generální ředitel ŘSD David Čermák.

Cokoliv nepředvídatelného

V Interview ČT24 David Čermák uvedl, že jeho případné odvolání je věc otevřená. „Může se stát cokoliv o tomhle víkendu, já jsem však přesvědčený, že to nebude z našeho zavinění,“ prohlásil Čermák: „Z naší strany jsme udělali maximum pro to, aby se nemohlo cokoliv předvídatelného stát, ale vždycky se může stát cokoliv nepředvídatelného.“

Z pohledu dopravních nehod letošní léto zatím patřilo k těm tragičtějším. Podle Tomáše Lercha z Policejního prezidia ČR se do smutných statistik promítl zejména vliv tropických teplot v druhé polovině července. „Prázdninové období s sebou přináší rizika a bohužel v rámci těchto prázdnin se tato rizika naplnila,“ zmínil Lerch. Poslední prázdninový víkend prý policie nepřipravuje žádné speciální akce, ale bude ve větším počtu dohlížet na provoz hlavních tahů.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Interview ČT24

Profilový rozhovor s významnou osobností, která má co říci k aktuálnímu dění v ČR nebo ve světě

Rozhovor se Zdeňkem Žákem

Komentář Tomáše Lercha