Muž našel na procházce se psem poklad z doby bronzové

Teplice - Čtyři tisíce let starý poklad se zlatými a bronzovými šperky a nástroji našel muž na procházce se psem u Libochovan na Litoměřicku. Podle archeologů je unikátní, podobný nález je zdokumentován teprve počtvrté. O víkendu ho vystaví teplické muzeum.

Bronzové sekerky, šperky a zlaté vlasové ozdoby odkryli přímo na cestě nedaleko Tříkřížového vrchu v údolí Labe, kam běžně míří po zelené a žluté značce turisté, nejspíš divočáci. Muž z Ústí nad Labem si předmětů všiml při procházce 1. května letošního roku, vzácnosti posbíral a zalarmoval archeology z Teplic. „Nemohl je ponechat na místě, hrozilo, že by se mohly ztratit,“ vysvětlil vedoucí odboru kultury z krajského úřadu Radek Spála. Archeologové na místo dorazili druhý den a našli další drobnější zlomky kovů a keramiky.

Kovové předměty byly nejspíš uložené v keramické nádobě, z níž ale do dneška přežily jen dva malé střepy. „Nález je výjimečný. Jde o teprve čtvrtý zdokumentovaný nález únětické kultury v našich končinách, kde byly pohromadě zlaté i bronzové předměty. První dva se navíc už ztratily,“ vysvětlil archeolog Jindřich Šteffl, který vzácný nález zpracovával. Domnívá se, že jich bylo sice mnohem víc, ale lidé je neodevzdali.

Nálezce má podle zákona nárok na odměnu, podle Spály bude nejspíš v řádech desetitisíců korun. Odměna se vypočítává z ceny nálezu podle posudku Archeologického ústavu Akademie věd ČR, z níž má nálezce nárok na desetinu, a ceny vzácného kovu podle váhy. Krajský úřad podle Spály řeší podobné případy asi dvakrát až třikrát do roka.

Teplické muzeum představí od pátečního poledne do neděle poklad veřejnosti v zámecké kryptě, zda ale v Teplicích zůstane, zatím není jasné. „Nálezy by měly být ukládány v místech regionálně příslušných,“ vysvětlil Spála s tím, že nejblíže by bylo muzeum v Litoměřicích. Roli ale bude také hrát více než stoletá archeologická tradice teplického muzea.