Policie prošetřuje podezřelé zakázky Ostravy, zasahovala na dvacítce míst

Ostrava - Kriminalisté z protikorupční policie dnes zasahovali na několika místech na Ostravsku a v Praze. Informace o zásahu České televizi potvrdil Vít Koupil z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Podle jeho slov zatím nikdo není trestně stíhán. Policie prošetřuje podezřelé zakázky ostravského magistrátu a městských organizací. Kromě dokumentů zabavili policisté třeba i počítač náměstkyně ostravského primátora Simony Piperkové (ČSSD).

„Policisté navštívili přes 20 míst na Ostravsku a v Praze. Všude se uskutečnily prohlídky domovních i nebytových prostor,“ uvedl pro iDnes.cz dozorující vrchní státní zástupce Vít Koupil.

Policisté podle něj sbírali důkazy kvůli podezření na řadu trestných činů. „Jde zejména o tři zločiny: zneužití pravomoci úřední osoby a sjednávání výhody při veřejných zakázkách, pletichy při veřejných zakázkách a dále sjednávání výhody při veřejných zakázkách,“ dodal Koupil. Případnou škodu, počet podezřelých nebo zakázky, o které se policie zajímá, zatím státní zástupce neupřesnil. „Vše je teprve v počáteční fázi prověřování. Nikdo zatím nebyl obviněn,“ oznámil.

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská potvrdila, že policisté byli na magistrátu. „Byli u náměstkyně Simony Piperkové, která jim poskytla maximální součinnost. Zajímali se o veřejné zakázky z jejího resortu, do kterého patří zdravotnictví a kultura. Poskytla jim dokumenty, které po ní požadovali,“ uvedla Vojkovská.

Podle iDnes.cz policisté prověřují například investice v Městské nemocnici Ostrava či rekonstrukci Kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě. Nasvědčují tomu prý místa, kde zátah policie provedla, ale také informace náměstkyně ostravského primátora Piperkové, do jejíž kanceláře detektivové také zamířili. „Žádali informace k veřejným zakázkám v městské nemocnici a kulturním domě. Odnesli si papírové dokumenty i můj počítač,“ uvedla.

Piperková ale popřela, že by věděla o jakýchkoli manipulacích se zmíněnými veřejnými zakázkami. „Město totiž není jejich zadavatelem, poskytuje pouze dotace. Zadavateli jsou přímo městské organizace,“ řekla.

Video Zásah protikorupční policie - telefonát Víta Koupila
video

Zásah protikorupční policie - telefonát Víta Koupila