Opravu D1 až do Vánoc ministerstvo povolilo, nový termín je 20. prosince

Praha – Až před Vánoci skončí přípravné práce na modernizaci dálnice D1, proto řidiče jedoucí z Brna do Prahy nebo naopak čeká i po většinu prosince zpomalení, zúžení jízdních pruhů a možná i kolona. Týká se to ale jenom středočeského úseku Šternov – Psáře. Na zbylých třech úsecích, kde modernizace letos začala, práce buď skončily, nebo je dělníci právě upravují tak, aby byly bez omezení nejpozději do pondělí.

Stavební firma Eurovia požádala v polovině listopadu o prodloužení termínu, dokdy bude moci pracovat na dálnici D1 na Benešovsku, až do 20. prosince. Ministerstvo dopravy nyní oznámilo, že jí vyhovělo. Letošní porce omezení na D1 tak skončí až těsně před Vánoci, odjezd z Prahy na svátky na Moravu nebo z Brna do Německa by už měl být nerušený.

Šternov – Psáře je úsek, na kterém se letos začalo pracovat až naposled, a nakonec ho dělníci také jako poslední opustí. „Kvůli průtahům a odvoláním v soutěži místo v březnu byl zahájen až 20. května,“ zdůvodnil prodloužení výjimky ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Firma ovšem žádost o prodloužení výjimky zdůvodnila vícepracemi, které vznikly proto, že dělníci ve středovém pásu nečekaně objevili staré potrubí. Protože je bylo nutné odstranit, asi o polovinu se zvětšila stavební jáma.

Na Vysočině bude do pondělí hotovo

Čtveřici stavenišť, kde se ovšem dálnice přestavuje za plného provozu, vyklízejí stavební firmy postupně. Původní termín dokončení přípravných prací na konci října nakonec nestihla ani jedna, ministerstvo jim proto prodloužilo výjimku umožňující omezit dopravu do konce listopadu. Jako první odešli dělníci z úseku Větrný Jeníkov – Jihlava. O víkendu potom opustí i další dva úseky.

Mezi středočeským Loktem a vysočinskými Hořicemi už nic neomezuje řidiče mířící na Brno, v opačném směru dosud pokračovala rekonstrukce krajnice, která bude potřeba příští rok, až se v tomto jízdním pásu začne jezdit obousměrně. „O víkendu bude v celém úseku odstraňováno přechodné svislé i vodorovné dopravní značení,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Úklid podle ní potrvá do nedělního odpoledne.

Video Blanka Poulová o ukončení prací na D1
video

Blanka Poulová o ukončení prací na D1

Také mezi Lhotkou a Velkou Bíteší dělníci do poslední chvíle pracují na rozšíření dálnice – zde ostatně práce zdržel spor mezi stavební firmou a ŘSD o vícepráce. Podle mluvčí Ledvinové ale začnou i zde v neděli odstraňovat značení, bez omezení průjezdný bude úsek v pondělí.

V rámci oprav dálnice D1 se letos zbouralo devět dálničních nadjezdů, stavbaři zpevnili krajnice a zmodernizovali kanalizaci. Až bude končit příští podzim, už by všechny čtyři rozpracované úseky měly být v novém – širší než dnes a hlavně hladší.

ČT o opravě D1: K dispozici jsou speciální stránky, Facebook i Twitter

Všechny zprávy České televize o modernizaci dálnice D1 naleznete na speciálních stránkách dejednicka.cz. Naleznete na nich také přehled a mapy právě modernizovaných úseků. Informace o modernizaci D1 nabízí ČT také prostřednictvím speciálního facebookového profilu a účtu na Twitteru, kde mohou informace o dění na rozkopané dálnici sdílet také řidiči.