Podvedení akcionáři hutí podávají společnou žalobu

Ostrava – Více než tisíc podvedených drobných akcionářů společností ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny podalo společnou žalobu. Chtějí získat zpět peníze za akcie, o které je připravil ostravský podnikatel Martin Horák. Před třemi roky jim slíbil dvojnásobek částky nabízené hutěmi a železárnami, nedostali však nic. Horáka stíhá policie za podvod. Kvůli pochybnostem, kdo je skutečným majitelem akcií za více než 220 milionů korun, se teď akcionáři ke svým penězům nedostanou, jsou v úschově u soudu.

Podle státního zástupce i právníků je žaloba k soudu jedinou možností, jak se k zadrženým penězům dostat. Drobní akcionáři teď dostávají dopisy s nabídkou zastoupení u soudu. Jejich při si chce vzít na starost Sdružení podvedených akcionářů, kterému předsedá Adam Krejčí. „Zatím jsme oslovili více než tři a půl tisíce poškozených akcionářů a v současné době už máme více než tisíc klientů, kteří nám dali důvěru,“ uvedl Adam Krejčí.

Advokát Sdružení podvedených akcionářů Zbyněk Vašinka akcionáře ujistil, že nemusí dopředu nic platit. „Kancelář má nárok na předem domluvenou odměnu pouze v případě, že u soudu uspěje,“ řekl advokát.

Martin Horák oslovil akcionáře hutí prostřednictvím sdružení Centrum Consultant Finance. Nabídl jim, že je bude zastupovat a zhodnotí jejich akcie. Později vyšlo najevo, že jeho podnikání bylo jen fiktivní, sdružení nemělo sídlo ani majetek. V Třineckých železárnách operoval pod hlavičkou občanského sdružení Administrativní centrum. Naletělo mu téměř pět tisíc majitelů akcií.

Stovky milionů korun, které jsou v soudní úschově, by bez žaloby mohly připadnout třetí straně – státu. Tomu uschovaná částka propadne, pokud akcionáři nepodají žalobu do poloviny roku.