Za smlouvu na opravu stadionu byl obžalován hradecký exnáměstek

Hradec Králové - Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové podalo k soudu obžalobu na bývalého náměstka hradeckého primátora Josefa Malíře v souvislosti s kontraktem na pronájem a opravu zimního stadionu, která měla být vzorovým projektem spolupráce soukromé firmy a veřejné správy. Podle obžaloby se dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. V případě prokázání viny hrozí Malířovi dva až osm let vězení. Smlouvu na pronájem a opravu stadionu radnice měla uzavřenou s firmou ABD Invest.

Státní zástupce Jiří Chaloupka potvrdil, že se obžaloba týká dvou dodatků smluv s firmou. Městu údajně mohla ve dvou případech vzniknout škoda zhruba deset a 16 milionů korun. „Obžaloba byla podána v minulém týdnu,“ potvrdil Chaloupka.

„Musím trvat na tom, že mi to celé připadá naprosto absurdní. Budeme se hájit a jsem pevně přesvědčen, že musíme obstát,“ reagoval Malíř, který odmítl posudek stanovující výši možné škody. Namítá také, že oba dodatky schválili zastupitelé a prošly úřední kontrolou města. „Při vší úctě, nevidím nic, co bych měl porušit,“ řekl Malíř.

Video Za smlouvu na opravu hradeckého stadionu byl obžalován exnáměstek Malíř
video

Za smlouvu na opravu hradeckého stadionu byl obžalován exnáměstek Malíř

Město kontrakt s ABD Invest uzavřelo v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město firmě splácet roční částkou 25 milionů korun a dále mělo ročně platit 12 milionů korun na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Kontrakt město firmě vypovědělo. Soudy daly radnici za pravdu a smlouvu loni v srpnu označily za neplatnou. Hradec Králové převzal stadion od firmy loni v prosinci. Radnice tak s firmou vede další soudní spory. Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield Hradec Králové, v němž po polovině akcií mají město a firma Mountfield.