Mělník se připojí k integrované dopravě

Mělník - Ještě letos se mělnická hromadná doprava zapojí do integrovaného systému ROPID, který organizuje i veřejnou dopravu v Praze. Nejpozději od září budou cestující jezdit městskou a meziměstskou dopravou na jednu jízdenku. Několik let se plánuje i propojení celé středočeské dopravy s pražskou, v únoru záměr schválili pražští radní.

Podle optimistické varianty by k zapojení mělo dojít během června, nejpozději však během léta. „Měla by se mírně zahustit síť dopravy, finančně by to mělo přijít na srovnatelné náklady a zejména občanům dojíždějícím do Prahy by to mohlo ušetřit minimálně 600 korun měsíčně,“ uvedl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD). Město o zapojení do systému začalo usilovat před třemi roky. 

Jízdné bude určeno podle jednotného pásmového tarifu. Lidé si už budou moci při nástupu do autobusu koupit jeden lístek, který bude platný v městské dopravě v Mělníku i Praze a pak hlavně také na integrovaných meziměstských spojích. Zkrátí se také intervaly autobusů, ve špičce budou deset až patnáct minut, večer by měly jezdit v intervalech hodinových. Zavedeny budou i takzvané rychlé autobusy, které budou zastavovat jen na dvou či třech zastávkách. 

Do 17. března ještě dává město připomínky k návrhu řešení zapojení do systému. Mezi jeho podmínkami jsou mimo jiné zachování veškeré hromadné dopravy, která ve městě je, a doplnění autobusů projíždějících Mělníkem ze Štětí do integrovaných spojů (přestože se v tomto případě jedná o linku z Ústeckého kraje). Vedení města se chce také domluvit i s okolními obcemi o společném financování linek mimo integrovanou dopravu, aby se zlepšila dopravní obslužnost celého území. 

O zapojení integrovaného systému jedná s ROPIDEM také například neratovická radnice. O integraci také usiluje už několik let Středočeský kraj. V únoru schválili pražští radní propojení pražské a středočeské veřejné dopravy. Kdy přesně ale k propojení dojde, zatím není jasné, město i kraj se musí domluvit na způsobu financování.