Po 12 letech chátrání čeká lázně v Železnici návrat pacientů

Železnice (Jičínsko) – Lázně v Železnici, které proslavila tzv. Vojtova rehabilitační metoda, se zřejmě dočkají záchrany. Posledních 12 let bývalá dětská léčebna jenom chátrala, investor, který by ji opravil a znovu uvedl do provozu, se hledal marně. Teď má nového majitele. Místní podnikatel chce staré budovy zrekonstruovat a vrátit tam pacienty.

Brány secesní budovy, ve které se psaly dějiny lékařství, zavřely v roce 2002 restituční spory. Pracovníci kdysi špičkových lázní odešli jinam. Například dnešní primář léčebny Vesna v Jánských Lázních Vasil Janko kdysi začínal právě v Železnici. „Byly to lázně světového významu, léčili se tam převážně pacienti s dětskou mozkovou obrnou a vůbec s postižením pohybového aparátu,“ vzpomíná.

Chátrající lázeňské domy se 12 let snažili prodat marně. Kupec, který by za něj byl ochoten zaplatit 20 milionů korun, se nenašel, a to přesto, že inciativ na záchranu lázní vzniklo v průběhu času hned několik. Až letos přišel investor.

Realitní kanceláře nabízely chátrající lázeňské domy za dvacet milionů marně. Až do letoška. „Jelikož jsem ze Železnice a kolem tohoto areálu jsem jezdil každý den do práce, tak jsem s touto myšlenkou přišel se společníkem Vladimírem Novotným, že bychom se tam pokusili obnovit provoz,“ uvedl nový vlastník léčebny Miroslav Veselý.

Video Opuštěné léčebně svítá šance na záchranu
video

Opuštěné léčebně svítá šance na záchranu

První pacienti by do lázeňských domů mohli vrátit už letos. Vzniknout tam mají ordinace praktických lékařů a dům s pečovatelskou službou se zhruba stovkou lůžek.

Původně rašelinné lázně už jednou svůj konec přežily. V padesátých letech, když došla rašelina, tady profesor Vojta začal rozvíjet novou metodu léčby dětské obrny. Ta staví na stimulaci vrozených pohybů. „Profesor Vojta je zřejmě nejznámějším dětským lékařem v Evropě, možná i ve světě. Do té doby žádná taková metodika neexistovala, je to součást naší kultury,“ připomněl Janko.

S rekonstrukcí kdysi významných lázní by chtěl nový majitel začít už na jaře. Náklady pro začátek odhaduje na dvacet milionů.