Molekuly z Hradce by měly zachraňovat lidské životy ve světě

Hradec Králové – Stovky tisíc lidí se ve světě ročně smrtelně otráví pesticidy, tedy chemikáliemi používanými na hubení škůdců. Zabránit se tomu pokoušejí vědci z Univerzity v Hradci Králové. Vyvíjejí protilátky, které by lidem při takové otravě zachránily život. Otrava některým z pesticidů je problémem hlavně v zemích Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Ročně takto zemře zhruba 300 tisíc lidí. 

Video Molekuly z Hradce Králové by měly zachraňovat lidské  životy ve světě
video

Molekuly z Hradce Králové by měly zachraňovat lidské životy ve světě

„Lidé se většinou otráví prostou manipulací, to znamená, že vezmou prášek do ruky nebo si polijí ruku nějakým roztokem, přes kůži se pak pesticid vstřebá do těla,“ popsal Kamil Musílek z katedry chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové.

Protilátky pro otrávené sice existují, ovšem mají nízkou účinnost nebo jsou toxické. V laboratořích královéhradecké univerzity se proto vědci pustili do vývoje nových protijedů. Připravené molekuly protilátek směřují na Floridu, kde jsou na tamní univerzitě testovány a porovnávány s dosud používanými staršími druhy. „Některé naše molekuly už jsou v preklinickém zkoušení, to znamená, že se neaplikují na lidi, ale na experimentální zvířata,“ řekl Musílek.

Na výzkum královéhradečtí vědci dostali peníze od státu – v rámci grantového programu ministerstva školství. Odhaduje, že první protilátky z této univerzity by mohly pomáhat lidem do deseti let. „Pan docent Musílek patří mezi naše největší odborníky, k problematice pesticidů se dostal díky studiu bojových látek a věnuje se tématu od roku 2004,“ komentoval kancléř univerzity Ondřej Tikovský.