Pokud zřizovatel zaplatí, žáci učiliště se v pondělí vrátí do lavic

Ostrava – Soukromé učiliště Baron School v Havířově zůstává uzavřené. Po čtvrteční exkurzi a vycházce po městě šli dnes žáci místo do školy do kina. Majitel v budově před Velikonocemi vyměnil zámky a odmítá tam pustit žáky, dokud zřizovatel školy Jiří Baron nezaplatí dlužné nájemné. Ten dluh neuznává, i když škola je polepená nálepkami exekutora. Po dnešním jednání na radnici, která se do sporu vložila, se rýsuje dohoda, podle které by mohlo začít normální vyučování opět v pondělí.

Majitel budovy Jan Tesarčík tvrdí, že mu provozovatel školy Jiří Baron dva roky neplatí nájem, elektřinu ani topení. Když se k dluhům, které podle něho dosahují téměř čtyř milionů korun, neznal, rozhodl se k zásadnímu kroku – vyměnil zámky a do školy nikoho nepustil. Baron dluh odmítá. Spor o peníze bude pravděpodobně už příští měsíc řešit soud.

Do sporu se v úterý vložila havířovská radnice. Prostřednictvím vedení města se teď aktéři dohodli na kompromisním řešení. Pokud Baron ihned zaplatí nájem za duben, květen a červen, což je dohromady 495 tisíc korun, Tesarčík je ochoten budovu v pondělí otevřít a umožnit Baron School, aby na stejném místě fungovala až do konce tohoto školního roku. „Právníci připraví smlouvy, abychom mohli v pondělí otevřít,“ řekl České televizi Jiří Baron. Pokud podepíšou novou smlouvu nejpozději v neděli, výuka bude moci začít v pondělí na starém místě.

Video Soukromé havířovské učiliště Baron School dnes opět nevyučovalo
video

Soukromé havířovské učiliště Baron School dnes opět nevyučovalo

Soukromé havířovské učiliště Baron School dnes opět nevyučovalo

Místo vyučování exkurze

Podaří se restart havířovského soukromého učiliště Baron School?

Dohoda se rýsuje, škola znovu zahájí výuku

Žactvo se sice bude muset stěhovat, majitel už loni v lednu vypověděl provozovateli smlouvu. Pokud však splní podmínky dohody, do nových prostor půjde až na začátku dalšího školního roku v září. Baron uvedl, že ma vyhlédnutou budovu bývalé základní školy.

Zástupce krajského úřadu, který soukromou školu dotuje 11 miliony ročně, oznámil, že v krajním případě umožní studentům dostudovat na některé ze škol, které hejtmanství zřizuje. Baron School existuje od roku 1992 a nabízí celou škálu učebních oborů jako pekař, číšník, instalatér, truhlář, sladovník, karosář a další. Rodiče doplácení na vzdělání dětí 500 korun měsíčně.

Jiří Baron jako hlavní obžalovaný v kauze vytunelování Moravia Banky
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

„Mám poslední dva měsíce do konce studia, budu rád, když budu moct školu dokončit a ještě radši budu, když zůstaneme, kde jsme byli dosud,“ řekl žák, který bude letos absolvovat. Situace je asi těžká i pro učitele. Někteří tvrdí, že od února nedostali plat.

Jiří Baron je v regionu známá postava. Jako předseda dozorčí rady zkrachovalé Moravia Banky byl hlavním podezřelým z jejího vytunelování. Hrozilo mu mnohaleté vězení, soudní proces předčasně ukončila amnestie Václava Klause.