Odpadní vodu chtějí ve Vanovicích čistit přírodním způsobem

Vanovice – Pro přírodní způsob čištění odpadních vod se rozhodli ve Vanovicích na Blanensku. Obec chce místo klasické čističky vybudovat kořenovou čistírnu a ve stupňovitém systému plánuje využít i jeden z místních rybníků. Radnice si slibuje hlavně úsporu na provozních nákladech. Obcí, které nemají čistírnu, je v České republice zhruba 3 500.

Rybník v dolní části Vanovic zatím patří státu, místní zastupitelé ho ale chtějí co nejdříve odkoupit. Počítají s ním pro kořenovou čistírnu odpadních vod. I když je vstupní investice pro její vybudování zhruba stejná jako v případě klasické čistírny, obec ušetří na provozních nákladech. „Ty jsou výrazně nižší, protože kořenová čistírna nepotřebuje elektřinu,“ vysvětlil starosta Vanovic Petr Dvořáček (nez.).

Bakterie totiž ve spolupráci s kořeny bahenních a vlhkomilných rostlin dokážou velmi rychle a efektivně vyčistit takzvanou šedou vodu, tedy tu, která odtéká z umyvadel, praček nebo van. „Tato čistírna si poradí se všemi látkami i chemikáliemi. Výsledek je takový, že odpadní vodu můžete pouštět rovnou do potoku nebo nádrže,“ popsal Michal Křiška z Ústavu vodního hospodářství krajiny Vysokého učení technického v Brně.

Pro srovnání – kdyby si ve Vanovicích pořídili klasickou čistírnu, provozní náklady by se – především kvůli ceně elektřiny a nutnosti pravidelné údržby – mohly vyšplhat na 200 tisíc korun. Provoz kořenové čistírny je až čtyřikrát levnější.

Video Vanovice chtějí vybudovat kořenovou čističku
video

Vanovice chtějí vybudovat kořenovou čističku

Vanovice chtějí vybudovat kořenovou čističku

U, 10.5.

Starosta Vanovic Petr Dvořáček o fungování kořenové čistírny

Vedle takřka nulových nákladů na samotné fungování je další výhodou i tichý provoz čistírny. „Lidé chodí k rybníku na procházku, nechtějí, aby se tady stavěly ošklivé budovy. Klidný ráz této lokality chceme rozhodně zachovat,“ dodal Dvořáček. Místní by tak mohli i v budoucnu rybník využívat – třeba v zimě pro bruslení.

Není to jen o tom vysázet nějaké kytky, varují odborníci

I když se může zdát, že vybudování kořenové čistírny je hračka, podle odborníků na vodní hospodářství jde o mimořádně komplikovaný ekosystém. „Správně ji navrhnout a provozovat není vůbec jednoduché. Nejde jen o to vysadit nějaké rostliny, protože to není vodní plocha s rostlinami, ale systém, v němž probíhají složité biochemické procesy,“ vysvětloval Křiška.

Podobně jako ve Vanovicích se pro kořenovou čistírnu před lety rozhodli i obyvatelé Pavlínova. Dnes jsou rádi. "Jsme spokojeni. Vzorky vychází dobře a šetří se životní prostředí," chválil si starosta Pavlínova Jiří Jaša (nez.). Na kořenovou čističku už vsadilo asi 230 obcí v celé republice.