Boží Dar chce cestu na Klínovec vyškrtnout ze silniční sítě

Karlovy Vary – Karlovarský kraj odmítl vyřadit příjezdovou cestu na Klínovec ze seznamu krajských silnic. O to žádalo město Boží Dar, které má silnici ve správě. V zimě zde chce dopravu regulovat a případně i zpoplatnit. Podle hejtmanství je ale důležité zachovat přístupnost komunikace bez omezení.

Video Boží Dar chce cestu na Klínovec "pro sebe"
video

Boží Dar chce cestu na Klínovec "pro sebe"

Boží Dar na Klínovci, nejvyšší hoře Krušných hor, vlastní většinu pozemků a nemovitostí. Na vrchol nechalo zavést vodovod a kanalizaci a v loňském roce zaplatilo i za opravu necelých dvou kilometrů silnice, která horu zpřístupňuje, ačkoli ji má od Karlovarského kraje pouze vypůjčenou.

Na účet radnice jde kromě oprav i zimní údržba, nechala proto před vjezdem na silnici instalovat systém na závory, který umožní případné zpoplatnění. „Správa silnice a údržba stojí ročně asi čtvrt milionu korun a to nejsou malé prostředky, to je zapotřebí někde vybrat,“ vysvětluje starosta Jan Horník. „Největší problém je v zimním období a z tohoto důvodu bychom rádi viděli, kdyby ta silnice mohla být pouze obslužná a mohli bychom regulovat vjezd motorových vozidel,“ dodává.

Proti je kraj i podnikatelé

Krajští radní a zastupitelé ale záměr Božího daru vyškrtnout silnici ze státní sítě odmítli. Obávají se zpoplatnění úseku a například i omezení průjezdu záchranářů. „Význam té komunikace v současné době neodpovídá účelové komunikaci, to je tak někam na dvorek, ale krajské komunikaci,“ konstatoval náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil.

Regulace dopravy by se nelíbila ani podnikatelům v okolí Klínovce. Podle nich by případný poplatek za vjezd odradil turisty. „Kromě toho, že Boží Dar z toho bude mít přínos, tak v tom vidím jednoznačně to, že ze zpoplatnění nikdo jiný přínos mít nebude,“ prohlásil provozovatel lanovky a restaurace na Klínovci Jiří Šolc.

Dnešním rozhodnutím krajských zastupitelů ale spor mezi krajem a Božím Darem nekončí. Radnice plánuje podat další návrh už na příštím jednání zastupitelstva.