Multifunkční sportovní hala, kterou by mohli užívat jak studenti gymnázia, tak místní sportovní kluby, v Mělníku chybí. Středočeský kraj pro její stavbu vyčlenil 40 milionů korun, nízkoenergetickou variantu, jež by šetřila peníze za provoz, ovšem odmítá.
„Máme tam vedle parovod a myslíme si, že připojit se na centrální zdroj je lepší,“ tvrdí náměstek středočeského hejtmana Miloš Petera. Při budování haly se podle něj nejvíce ušetřilo právě na tepelném čerpadle, které je v tzv. pasivní budově nezbytné.
Pokud by se postavila energeticky šetrná varianta haly, klesly by provozní náklady na polovinu. Problémem ale je, že postavit energeticky pasivní budovu je mnohem dražší. V případě mělnické haly by se náklady zvedly o tři až čtyři miliony korun.
„Pokud tam máme takovou úsporu, je ta návratnost v horizontu 6-7 let. To je velice dobré číslo,“ myslí si zástupce mělnického gymnázia Milan Schweigstill. Vyšší pořizovací náklady jsou přitom jeden z argumentů, proč kraj variantu odmítá. Podle krajských radních by navíc šlo o úplně jiný projekt, než bylo v zadání soutěže. Výběrové řízení by se tak muselo opakovat.
Od roku 2017 se ovšem budou muset všechny veřejné budovy podobné velikosti stavět jako pasivní, tedy s nulovou spotřebou energie. „Bylo by vhodné, kdyby veřejný zadavatel prokázal prozíravost, že by stavbu v pasivním standardu udělal už nyní, i když to ještě není povinné,“ podotkl projektant haly Adam Rujbr.
