Noc kostelů jinak: V Hustopečích nabídnou degustaci mešního vína

Jižní Morava – Netradiční Den kostelů připravilo na jižní Moravě hned několik kostelů. Třeba v Hustopečích lákají věřící i ty, kteří se kostelům spíše vyhýbají, na degustaci mešních vín. Na dobré jídlo a pití vsadili i v Evangelickém kostele v Kloboukách u Brna – v dobové kavárně se bude podávat káva a dezerty.

Noc kostelů rok od roku navštíví více návštěvníků. Děkan hustopečské farnosti Pavel Kafka se proto na degustaci mešních vín pořádně zásobil. Návštěvníci se můžou těšit na rekordní počet vzorků - je jich připraveno patnáct. „Byl bych špatným farářem, kdybych měl málo vína. Mešní víno si děláme sami, ale pro tuto příležitost jsem nechal přivézt vzorky i odjinud,“ popsal děkan.

Návštěvníky tak čeká degustace českých, ale také italských, španělských a rakouských mešních vín. „Já si myslím, že člověk může být u mešního vína překvapený tím, že je bílé. Lidé mají představu, že je automaticky červené. V našich podmínkách ale červené mešní téměř nejde vypěstovat, proto máme bílé,“ vysvětlil děkan s tím, že on sám má nejraději odrůdu tramín červený.

Jak se liší mešní víno od toho klasického?

Mešní víno"Podstatou mešního vína je, že se musí vyrábět přírodní cestou. Nesmí se doslazovat, proto se o vínech české provenience říká, že jsou trpčí. Já mám ale pocit, že i moravští vinaři umí udělat dobré mešní víno," vysvětlil děkan hustopečské farnosti Pavel Kafka.


Video Hustopečský děkan Pavel Kafka o degustaci mešního vína
video

Hustopečský děkan Pavel Kafka o degustaci mešního vína

Kdo zamíří do Hustopečí, neměl by kromě zdejšího kostela vynechat ani kapli sv. Rocha. Stojí asi půl kilometru od centra města na Křížovém vrchu. Běžně je nepřístupná. „Jsou v ní fresky brněnského umělce Ludvíka Kolka z období, kdy dělal hodně symbolickou liturgickou kresbu. V mnoha návštěvnících to dokonce vyvolává dojem, že jsou stěny posprejované,“ uzavřel Kafka.

BohoslužbaLetošní novinkou je aplikace iBohoslužby, která doplňuje a rozšiřuje prezentace kostelů v rámci projektu Noc kostelů. Aplikace je určena nejširší veřejnosti a poskytuje přehlednou databázi křesťanských bohoslužeb a informací o kostelech a modlitebnách.


Přijďte na sladké, lákají v Kloboukách

Na netradiční atmosféru vsadili i v Evangelickém kostele v Kloboukách u Brna. „Tento kostel má secesní prvky a navíc tady sedával pan prezident Masaryk, když tady pobýval. Proto jsme se rozhodli inspirovat První republikou a na jeden večer tady vznikne kavárnička,“ popsal farář Luděk Korpa.

Věřící si pro návštěvníky připravili kávu i dezerty s božskými názvy – třeba boží milosti nebo milotické modlitbičky. „Myslím si, že na toho, kdo sem přijde, na toho ta doba dýchne. Podpoří to reprodukovaná i živá dobová hudba. Obsluha v kavárně i hudebníci navíc budou v dobových kostýmech,“ dodal Korpa.

V Blučině zase mysleli především na děti – před kostelem pro ně postavili skákací hrad, uvnitř si mohou vyrobit vlastní růženec. Program vyvrcholí vystoupením živých soch. „Lidé si oblečou dobové kostýmy a stoupnou si ke každé soše svatého v našem kostele. Pak si něco řekneme o jejich životě,“ zval do Blučiny farář Hynek Šmerda.

Do letošního ročníku se zapojilo více než tisíc kostelů, kaplí a modliteben. Vůbec poprvé se zapojují všechny křesťanské církve, které jsou sdruženy v Ekumenické radě církví ČR.

Poprvé Noc kostelů zorganizovali Rakušané v roce 2005 ve Vídni. Během čtyř let se akce rozšířila do celého Rakouska, poprvé se v roce 2009 rozšířila také do České republiky - konkrétně do Brna a Plzně.