Celých devět let žila i s malým synem v různých azylových domech, teď dostala Zina Jerwanová výjimečnou šanci - přestěhovat se do tréninkového bytu Armády spásy ve Francouzské ulici. „Jserm za to hrozně ráda, konečně máme svoje soukromí. Syn může chodit sám do školy a já zase do práce,“ řekla čtyřiačtyřicetiletá žena.
Byt patří městské části Brno - sever, která ho opravila a společně s dalšími deseti pronajala Armádě spásy. Ta pak vytipovala klienty, kteří se sem nastěhují - musí mít zájem a být soběstační. Pokud budou dva roky řádně platit, nájemní smlouva přejde z Armády spásy přímo na ně. Zita Jerwanová proto věří, že bytům v azylových domech teď dává navždy sbohem.

Zina Jerwanová o tom, jak se dostala do azylového domu
Dalších sedm tréninkových bytů vznikne v Bratislavské ulici. Klienti Armády spásy se do nich začnou stěhovat už v létě. Mezi nimi je i pětapadesátiletý Ivan Štefka. Když se před lety rozvedl, přišel o práci zvukaře v rozhlase a skončil na ulici. Teď žije v azylovém domě – v pokoji s dalšími třemi klienty. „Slibuju si od toho hodně, protože člověk se osamostatní, nemusí bydlení sdílet s ostatními. To, že se tato možnost naskytla, beru jako dar z nebes,“ dodal Štefka.
Armáda spásy tak v Brně rozjíždí model, který už osm let funguje v Ostravě. „Slibujeme si od toho, že se tito lidé začlení do většinové společnosti a že ubude problematických nájemníků, kteří neplatí nájemné,“ popsala místostarostka Brna-severu Kateřina Kalinová (ČSSD).
Městské části také slibují, že když bude zájem, opraví další byty. „Pokud dům v Bratislavské ulici nebude stačit, budeme hledat další domy, které dáme Armádě spásy k dispozici,“ upřesnil starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).