
Na obnovu Libušína již lidé přespěli přes 7 milionů korun
Předprojektová dokumentace unikátní stavby by měla být hotová již v tomto týdnu, upřesnil Ondruš. „Okamžitě poté začneme soutěžit dodavatele projektové dokumentace. Předpokládáme, že projekt jako takový by měl být hotový v únoru příštího roku. Poté budeme soutěžit dodavatele stavby a střízlivě předpokládáme, že v srpnu příštího roku bychom mohli začít,“ dodal.
Lidé již přispěli na obnovu historické památky více než sedm milionů korun. Míra solidarity Ondruše příjemně překvapila. „Pro mě je to naprosto skvělý signál, že i v dnešní době, o které se říká, že se lidé nezajímají, je tolik lidí, kteří jsou ochotni pomoci,“ konstatoval. Nabízejí se mu prý firmy i lidé, chtějí některé části opravit zdarma. Například Lesy ČR již avizovaly, že věnují na výstavbu chaty dřevo.
Podle Ondruše půjde o takzvanou vědeckou rekonstrukci. „Chceme co největší část konstrukcí zachovat a zbytek dostavět dle vzoru, který máme zdokumentovaný,“ popsal rekonstrukční plány Ondruš. Právě historické dokumenty jsou podle něj velmi podrobné. „Vyslali jsme své lidi do archivů, nejvíc informací je třeba v archivu v Bratislavě,“ podotkl. Podařilo se zároveň nalézt materiály dokumentující stav těsně po dokončení či detaily jednotlivých oprav, které v průběhu 115 let historie Libušína proběhly.
Galerie:
Sto let tradice lehlo popelem
Památka vyhořela v noci z 2. na 3. března letošního roku. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce poškodil umělecky hodnotnou jídelnu. Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt z roku 1899 nesl jméno bájné kněžny Libuše.
Areál na Pustevnách tvoří výletní ubytovny, které Jurkovič vystavěl v letech 1897 až 1899. Vynikají vyřezávanými dřevěnými prvky, které mají dekorativní i nosnou funkci. Pro Jurkovičovy stavby je typická výrazná barevnost – a to zvenku i uvnitř. Interiéry Libušína zdobily motivy z valašských i slovenských pověstí. Maloval je akademický malíř Karel Štapfer podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily i tři secesní lustry, příborník, skleník či hodiny.