Armáda doplnila výbavu o špičkovou mobilní veterinární kliniku

Hlučín - Česká armáda má špičkovou mobilní veterinární kliniku i s laboratořemi. Může vyjet do zahraničních misí a pomáhat při diagnostice nákaz zvířat. Navíc vojáci s ní počítají jako s polní veterinární ordinací nebo operačním sálem při povodních a jiných mimořádných událostech. Budovali ji čtyři roky, stála patnáct milionů korun. A podle vedení Vojenského veteriárního ústavu v Hlučíně jde o evropský unikát.

Video Armáda České republiky ukázala polní veterinární pracoviště
video

Armáda České republiky ukázala polní veterinární pracoviště

Armáda České republiky ukázala polní veterinární pracoviště

Armáda má mobilní veterinární kliniku

Ordinace, operační sál a laboratoře nové veterinární kliniky se dají složit do kontejneru, který váží 20 tun. Nafukovací část má 150 kilogramů a dva muži ji postaví za necelé dvě hodiny. Vše se dá snadno a rychle naložit do letadla.

„Pracoviště je připravené ihned vyrazit do zahraničních misí a nemá žádné omezení. Může být využito při odstraňování povodní jako polní veterinární pracoviště, při likvidaci nebezpečných nákaz i v jiných situacích veterinárního charakteru,“ vysvětlil ředitel Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně Vladimír Žákovčík. Dodal, že při misích bude sloužit speciálně nasazeným psům, ale i jiným zvířatům civilního obyvatelstva.

Výsledky vzorků v terénu do tří hodin

Veterinář z vojenského ústavu René Gilar zdůraznil, že při diagnostice nebezpečných nákaz u zvířat může armáda díky mobilní laboratoři dostat i v terénu výsledky testů do tří hodin od odebrání vzorků.

Vojenský veterinární ústav v Hlučíně se dlouhodobě stará o speciálně vycvičené psy, kterých je v armádě asi čtyři sta. Vybavení pro ošetřování zvířat v terénu ale měli až dosud velmi zastaralé. „Máme tady různé věci třeba ze šedesátých let, které jsou zajímavé možná tak pro sběratele. Ve vojenské veterinární službě už s nimi nepočítáme,“ řekl Žákovčík. Nové polní pracoviště armáda poprvé vyzkouší 18. června na cvičení v Boleticích.