Lídr hnutí ANO v Ostravě Tomáš Macura vysvětlil, že lídry ostravské ČSSD nepovažuje za důvěryhodné. „Nejsou pro nás partnery pro naplnění našich hlavních priorit, mezi které především patří boj proti korupci a transparentní nakládání s veřejnými prostředky,“ řekl Macura.
Přestože předseda ANO Andrej Babiš krátce po volbách prohlásil, že si koalici s ČSSD v Ostravě nepřeje, ostravské vedení původně vládu se sociálními demokraty připouštělo za podmínky, že provedou hlubokou sebereflexi. Ano se ale nedočkalo od ČSSD ochoty zbavit se osob spojených s korupčními aférami. Problematičtí jsou hlavně lídři ostravské kandidátky Lumír Palyza a Simona Piperková, kteří byli v úzkém kontaktu s obviněným lobbistou Martinem Dědicem. Policie podnikatele podezřívá, že díky známostem s politiky ovlivňoval zakázky ostravského dopravního podniku a městské nemocnice a bral za to od vítězů tendrů úplatky ve výši desítek milionů.
Nedůvěru budí vazby na stíhaného lobbistu
Při odposlouchávání Dědice policisté zjistili, že vedle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD), u kterého zaznamenali 5 tisíc telefonních kontaktů s podezřelým, si nezvykle často telefonoval nebo psal právě s Piperkovou a Palyzou. S Piperkovou, která měla dosud na radnici na starosti resorty zdravotnictví a kultury, měl kolem 1 500 telefonátů či textových zpráv za rok. V případě lídra ČSSD a končícího starosty Poruby Palyzy šlo asi o pět set kontaktů. Podle neoficiálních informací politici s Dědicem řešili i veřejné zakázky. Vyšetřování Dědice stále pokračuje, protikorupční policie prověřuje desítky veřejných zakázek. Piperková s Palyzou odmítli, že by se nechali ovlivňovat, a zůdrazňují, že nejsou z ničeho obviněni. „Jsme suverénní strana, nepotřebujeme žádná doporučení, víme sami, co máme dělat. O sebereflexi máme jiné představy, než hnutí ANO,“ reagoval Palyza na výzvy k personálním změnám.
Jednání s Ostravakem brzdil spor o vládu v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Volby tam vyhrál Ostravak, ANO ale začalo jednat o koalici s ČSSD a ODS bez něj. Lídr Ostravaka Lukáš Semerák kvůli tomu vyjádřil pochybnost i o možné koalici na takzvané velké radnici. Podle informací České televize je ale nyní naděje, že také v centrálním obvodu nakonec zástupci hnutí Ostravak a ANO dospějí i přes vzájemné antipatie některých reprezentantů k dohodě. V Ostravě je ale možná i koalice bez ANO, kdyby se sociální demokraté spojili s Ostravakem nebo komunisty. „Bude záležet na tom, jakým mandátem mne vybaví strana,“ řekl k tomu Palyza.
Vyloučená Tekielová bodovala v obvodu
Slabé volební výsledky sociálních demokratů v Ostravě zřejmě negativně ovlivnilo nejen jejich spojení s korupčním případem, ale také vnitřní spory, které vedly například k vyloučení primátora Petra Kajnara nebo starostky ostravského obvodu Radvanice a Bartovice Šárky Tekielové. Oba kritizovali způsob sestavování kandidátek před sněmovními volbami. Tekielová teď výrazně bodovala u voličů. Vytvořila v Radvanicích nové uskupení, které tam suverénně volby vyhrálo. Její strana nezávislých kandidátů získala 44 procent hlasů, ČSSD jen 10 procent. Naopak Kajnar, který si založil Ostravské forum a znovu kandidoval na primátora, se do zastupitelstva vůbec nedostal.
ČSSD v Karviné může také skončit v opozici
Vyjednávání pokračuje také v Karviné. Sociální demokraté tam vyhráli, druhé hnutí ANO ale nabídlo třetím komunistům primátora a většinu náměstků. Tuto koalici by doplnili lidovci. Komunisté zatím jednali jen s ČSSD a dnes se rozhodnou, jestli budou dál v rozhovorech se sociálními demokraty pokračovat, nebo se sejdou i s představiteli ANO. Ti tvrdí, že se sociální demokracií problém nemají, vadí jim ale některá konkrétní jména. Pokud komunisté na koalici s ANO kývnou, opakoval by se havířovský scénář, kde už stejné strany koalici uzavřely a vítězní sociální demokraté se musí přesunout do opozice.
