ČT: Aktivisté napotřetí uspěli. Brno musí vyhlásit referendum o nádraží

Brno – Brněnský magistrát měl na základě opraveného návrhu aktivistů vyhlásit referendum o poloze brněnského nádraží. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, když se zabýval v pořadí třetí žalobou přípravného výboru. Soud uznal, že opravený návrh na konání referenda, který aktivisté dodali na magistrát 1. září, neměl vady. Pokud teď aktivisté svůj návrh nestáhnou, budou muset brněnští zastupitelé plebiscit vyhlásit.

Poslední ze série žalob, které aktivisté na magistrát podali, se domáhali toho, aby uznal, že doplněný návrh na konání referenda byl bez vad. Přípravný výbor se domáhal především toho, aby soud uznal, že získali dostatečný počet podpisů.

To brněnský krajský soud potvrdil. Na základě třetí žaloby aktivistů prošel všechny vyřazené podpisy a dohledal chybějících 414 podpisů pro splnění zákonného limitu v registrech. „Jakmile soud dospěl k závěru, že bylo neoprávněně vyloučeno více než sporných 414 osob, kontrolu ukončil, neboť bylo nadbytečné, aby v kontrole pokračoval,“ uvádí se v usnesení soudu s tím, že aktivisté získali dost podpisů a magistrát referendum musí vyhlásit.

Usnesení Krajského usnesení v Brně o třetí žalobě přípravného výboru si můžete přečíst zde.


„Zastupitelé musí referendum vyhlásit na nejbližším jednání. Budeme jednat s novým vedením Brna a pokud se dohodneme, je možné, že návrh nestáhneme a referendum se uskuteční ještě letos,“ reagoval pro ČT na rozhodnutí soudu člen přípravného výboru Jakub Patočka.

Aktivisté se sejdou se zástupci vznikající koalice v úterý

Původně aktivisté oznámili, že nechtějí, aby se referendum konalo mimo termín řádných voleb. Obávají se totiž nízké volební účasti. Pokud by k urnám nepřišel dostatečný počet lidí, výsledek referenda by nebyl pro vedení města závazný. Přípravný výbor se má se zástupci nové brněnské koalice sejít už v úterý.

Krajský soud v Brně se žalobami petičníků zabýval už potřetí. Ve své první žalobě aktivisté žalovali magistrát za to, že škrtal některé podpisy neoprávněně. Soud sice konstatoval, že město vyřazovalo podpisy částečně neoprávněně, ale ani tak by to k vyhlášení referenda nestačilo.

Ve druhé žalobě potom aktivisté žádali soud o vyhlášení referenda v termínu komunálních voleb. To ale soud zamítl s odůvodněním, že nedali magistrátním úředníkům po doplnění podpisů dostatečný čas na to, aby je prošli. Aktivisté totiž žádali o to, aby zastupitelé referendum vyhlásili na svém jednání hned den po předložení dodatečné vlny podpisů. Pro aktivisty to byl poslední způsob, jak dosáhnout konání referenda souběžně s volbami. Primátor Roman Onderka (ČSSD) totiž v té době oznámil, že k této otázce nesvolá mimořádné zastupitelstvo.