Ukradená barokní socha se po 22 letech vrátila z Rakouska do Opavy

Opava - Rakouští policisté objevili a vrátili do Česka dvě vzácné starožitné sochy svatých ukradené před více než dvaceti lety. Barokní socha svatého Jana Nepomuckého, kterou neznámý zloděj ukradl dne 2. října 1992 v Opavě, se už vrátila do Slezska. Druhou nalezenou starožitností je socha svatého Vojtěcha, která v devadesátých letech zmizela z kostela svatého Vavřince na Chomutovsku. Rakouská policie je objevila ve starožitnictví.

Asi metr vysoká dřevěná socha svatého Jana Nepomuckého od neznámého řezbáře, která pochází z první poloviny 18. století, stávala na schodišti domu číslo 13 na opavském Dolním náměstí. V mezinárodní databázi ukradených kulturních památek byla od roku 1992. „Sochu objevila rakouská policie v jednom starožitnictví. Kontaktovala nás a my jsme ji na základě údajů v databázi identifikovali,“ potvrdil Radovan Chmel z Národního památkového ústavu. Majitel starožitnictví, který sochu prodával v přepočtu za asi 150 tisíc korun, ji policii vydal.

Čeští památkáři, kteří sochu převzali, se pak obrátili na vedení města Opavy. Dům, ze kterého byla ukradena, byl totiž v té době majetkem města. V úterý památku vyzvedl a přivezl do Opavy náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. „Pokusíme se o soše zjistit co nejvíce informací, vystavíme ji a poté předáme do depozitáře Slezského zemského muzea,“ informoval Halátek.

Video Ukradená socha se po 22 letech vrátila do Opavy
video

Ukradená socha se po 22 letech vrátila do Opavy

Druhou nalezenou starožitností je socha svatého Vojtěcha ze 17. století, která zmizela v červnu 1994 z kostela svatého Vavřince v okrese Chomutov. Mluvčí policejního prezidia Petra Strašilová v pátek informovala, že obě sochy vypátrali rakouští policisté letos v dubnu, převezli je zpět do České republiky a předali majitelům. Dodala, že kriminální policie jen letos zajistila 15 uměleckých předmětů ukradených v minulosti většinou ze sakrálních staveb.

Plenění kostelů v 90. letech

Od devadesátých let bylo z kostelů, poutních míst a jiných církevních budov ukradeno obrovské množství starožitných soch a dalších památek. Mnohé končily na aukcích a u starožitníků v Rakousku či Německu. Kostely plenily organizované gangy. Deset let po sametové revoluci uvádělo Arcibiskupství pražské, že zloději se vloupali do 90 procent církevních objektů a ukradli stovky tisíc předmětů nevyčíslitelné hodnoty. Se vstupem republiky do Evropské unie a schengenského prostoru se policistům začalo dařit těmto zlodějským gangům lépe čelit.


V minulých letech se některé památky začaly vracet. Například v roce 2012 objevila rakouská policie barokní sochu svatého Jana Nepomuckého v hodnotě asi milion korun, která stávala před kapucínským klášterem v Žatci. Neznámí zloději ji ukradli v roce 1992 z pražské restaurátorské dílny, kde ji nechalo město opravit. Celých 21 let byl prázdný také podstavec v kostele svatého Rocha v Lukách na Karlovarsku. Sochu z 18. století ukradenou neznámým zlodějem roku 1991 objevili policisté před dvěma roky na aukci v Norimberku.