Muži podle obžaloby nakupovali tabákové listy a tabákový odpad v Itálii, odkud materiál převáželi do meziskladu v Rakousku a potom dál do Ostravy a dalších míst na severu Moravy, kde zboží schovávali a zpracovávali. Podle obžaloby přivezli za tři roky nejméně 82 tun tabákového odpadu a listů. V garážích a rodinných domech pak tabák řezali, fermentovali, sušili a poté jako balený tabák prodávali. Jedním z míst, kde tabák upravovali, byl například rodinný dům v Raškovicích v Beskydech.
„Jejich činnost byla nesmírně rentabilní. Když si uvědomíme, že spotřební daň na pouhém jednom kilogramu tabáku je 1 800 korun, tak zisk měli mimořádný,“ uvedl státní zástupce Michal Tonger.
Skupinu podle obžaloby vedl majitel několika restaurací a trafik Emil Podhorný, který pak nezdaněný tabák prodával zákazníkům ve svých hospodách a trafikách. Jeho komplici a nyní spoluobžalovaní, kteří se podle obžaloby podíleli hlavně na dovozu a zpracování, jsou Martin Slovák, Pavel Ondra a Václav Ermis.

Tabákový gang se zodpovídá z daňových úniků
Tabákový gang se zodpovídá z daňových úniků
Soud s tabákovým gangem
Celníci skupinu rok sledovali, než ji předali policistům. Emil Podhorný se snažil v poslední chvíli utéct. Jeho zatčení v polovině února předcházela honička aut v centru Ostravy. Obžalovaným hrozí pět až deset roků vězení.
Celníci v poslední době zmapovali celou řadu podobných případů. Například koncem minulého roku odhalili v Čechách gang, který dovážel desítky tun tabákových listů z Itálie, Číny a Jižní Ameriky. Ve vesnici Řídký u Litomyšle ho řezali a odtud rozváželi po Evropě pro ilegální výrobu cigaret.
Od poloviny příštího roku by měla platit nová daň z tabáku, která se bude vztahovat i na nezpracované tabákové listy, které oficiálně nejsou určeny ke kouření. Zdaněné by nově měly být stejně jako jemně řezaný tabák - tedy 1 800 korun za kilogram. Podobná daň platí i v sousedním Polsku nebo Slovensku. Zákon by měl omezit velmi rozšířený černý trh s tabákem a zabránit daňovým únikům, které dosahují až půl miliardy korun ročně.