Úsvit dronů

Co je dron? V užším smyslu slova je to bezpilotní letoun. Co dron dělá? Zabijí teroristy. Ale ne, droni létají vysoko, nebuďme proto tak přízemní a přestaňme už konečně přemýšlet o dronech pouze ve spojení s tzv. „targeted killing“, česky „cíleným zabíjením“. Droni jsou budoucnost, kterou žijeme již dnes, budoucnost, která ovlivní naše životy víc, než by si většina z nás troufla odhadnout.

Dron je létající platforma, která může transportovat materiál nebo nést nástroje či senzory. Může jej na dálku řídit člověk nebo může používat vlastního autopilota, popřípadě umělou inteligenci. Droni také mohou při své činnosti spolupracovat a při tom, laicky řečeno, myslet kolektivně, byť to je dnes stále spíše otázkou dalšího vývoje. Pokud bych si měl vzít inspiraci ze sci-fi Star Trek, pak bych v originálním znění pravil, že dron je zde „To boldly go where no man has gone before.“

Dobrý sluha, zlý pán

Dron totiž má, jak říkají mluvčí anglického jazyka milující vršení slov začínajících stejným písmenem, dělat práci, která je „dirty, dull or dangerous“. Jinými slovy, dron je zde od toho, aby dělal za člověka špinavou, unavující nebo nebezpečnou činnost. Bojovým jednotkám přinese přes nepřátelské území proviant, aniž by byl ohrožen pilot, filmařům natočí scénu z ptačí perspektivy, archeologům udělá 3D mapu naleziště, hasičům poví, kam se v lese šíří požár, policistům najde pohřešovanou osobu…

Na druhou stranu ale může raketa vypuštěná dronem zabít nevinné civilisty, dron může být zneužit teroristy a stejně tak poslouží k pašování drog přes jinak dobře střeženou hranici. Je to doslova dar z nebes pro bulvární média a průmyslovou špionáž. V neposlední řadě pak velký bratr dostane do rukou další nástroj pro nezvaný vstup do vašeho soukromí a což teprve kdyby si inteligentní dron začal z jakéhokoliv důvodu dělat, co se mu zlíbí…

Kreativitě se meze nekladou

Dron poskytuje rozšíření lidského vnímání stejně dobře, jako je prostředkem umožňujícím zvýšení dosahu akcí lidského těla a mysli. Operátor sedící v teplé místnosti na základně ve Spojených státech se tak podívá do afghánských hor po teroristech, vědec zase nahlédne do kráteru aktivní sopky. Píši zde o létajících dronech, ale nepouštějme ze zřetele, že existují i droni plovoucí a podvodní a pak nejrůznější pozemní droni či, lépe řečeno, droidi. Pár zde odkázaných videí snad jako ochutnávka postačí.

Nástroj budoucnosti

Dronní průmysl roste raketovým tempem a droni se stávají globální záležitostí. Od vysoce efektivních, drahých a specializovaných strojů se těžiště vývoje začíná přesouvat do sféry méně špičkových, ale také levnějších a šířeji použitelných dronů, kteří již nebudou jen výsadou armád velmocí a jejich soukromých kontraktorů. Jsou menší, chytřejší, spolupracují a je jich čím dál víc.

Nemá smysl drony zakazovat, protože pokrok si cestu najde. Jde „jen“ o to postarat se, aby nám nezdivočeli, třeba podobně jako bezpečnostní kamerové systémy. Aby měli občan a vláda kontrolu, co jejich robotický sluha dělá. Tajná dronní základna USA v Saúdské Arábii je jen špičkou rychle rostoucího ledovce, který stojí za to bedlivě sledovat, což ostatně nejen na stránkách tohoto blogu hodlám v budoucnu také činit.