Londonderry leží u hranice Spojeného království a Irské republiky. V minulosti se v něm střetávali unionisté a republikáni, nepokoje se tam ale dějí i nyní. Jeden násilný střet minulý čtvrtek sledovala novinářka Lyra McKeeová, když ji zasáhla střela. K činu se přihlásila radikální organizace Nová IRA. Za zabití novinářky se omluvila – Lyra McKeeová podle ní „stála vedle sil nepřítele,“, jak skupina označuje britskou policii.
Vraždy žurnalistů v Irsku nejsou běžné – Lyra McKeeová je první novinářskou obětí za posledních 21 let. Tak dlouho platí takzvaná Velkopáteční dohoda, která dlouholeté násilí v Irsku ukončila. „Je to spíš nešťastná náhoda. I podle vyjádření policie nejspíš nestála tam, kde stát měla,“ říká Helena Truchlá, redaktorka serveru Aktuálně a agentury Voxpot, pro kterou v Severním Irsku natáčela.
Nevyřešená minulost Irska je stále živá
Podle Truchlé ale v zemi hrozí jiná rizika. „Je to nebezpečné pro ty novináře, kteří se věnují případům z minulosti, nevyřešeným kauzám a tak podobně,“ míní novinářka. „Pokud člověk začne rozkrývat nevyřešené věci z minulosti, tak se může setkat s lidmi, kteří se tomu budou snažit zabránit,“ dodává.
To byl podle ní i případ Lyry McKeeové. Ta se dříve zabývala vraždou irského poslance Roberta Bradforda, která se odehrála v roce 1981. Kvůli tomu se stala terčem výhrůžek a různých obvinění. To novinářku přivedlo ke snaze změnit severoirský zákon o pomluvě.
Památka může pomoci dalším novinářům
Právě Harris po smrti novinářky spustil crowdfundingovou kampaň, ve které se vybralo přes 60 tisíc liber. „Chceme podpořit její postiženou matku, o kterou se starala. Také chceme zajistit, aby byly pokryty náklady na pohřeb,“ řekl v rozhovoru pro stanici Sky News. Zbytek peněz pak chce použít na podporu investigativních reportérů v Severním Irsku.
Pohřeb Lyry McKeeové se uskutečnil ve středu. Zúčastnila se ho britská premiérka Theresa Mayová i irský premiér Leo Varadkar. Obřad vedli společně katolický i anglikánský kněz. „Měla postsektářskou identitu. Byla součástí nové generace, která se vnímá severoirsky, ale ne katolicky nebo protestantsky,“ tvrdí v rozhovoru pro Sky News Michael Harris. „To, že zemřela rukou teroristy, je hrozná, temná ironie,“ dodává pak.
