Twiplomacy: Trump změnil diplomacii tweetování. A nikdo se s ním nehádá on-line

Na Twitteru už jsou zástupci téměř všech zemí světa, dokonce i čínští státníci. Podle studie Twiplomacy má účet na této sociální síti na 97 procent členů Spojených národů. Chybí zástupci pouze šesti vlád – Laosu, Mauritánie, Nikaraguy, Severní Koreje, Svazijska a Turkmenistánu. Největší dopad na sociální síť, která se vyznačuje sdílením krátkých sdělení, měl pak americký prezident Donald Trump.

Donald Trump a Twitter
Zdroj: ČT24, Reuters

Od chvíle, kdy Trump 20. ledna 2017 nastoupil do úřadu, se stal nejsledovanějším světovým státníkem – sleduje ho více než 52 milionů uživatelů této sítě.

Prezident Spojených států podle serveru Twiplomacy rovněž poměrně zásadním způsobem změnil diplomatickou komunikaci na Twitteru. Když byl zvolen, svět byl ohromen a světoví vůdci byli zmateni jeho neortodoxním použitím Twitteru, jehož prostřednictvím mohl obcházet tradiční komunikační kanály.

Sám se vyznačuje častým urážením svých oponentů a zahraničních státníků. Severokorejského vůdce tituloval jako „malého raketového mužíčka“ a o syrském prezidentovi referoval ve svých tweetech jako o „plynem vraždícím zvířeti“.

S takovými přáteli už nepotřebujeme žádné nepřátele

Takový přístup nechal mnoho vlád na pochybách, jak na Trumpovy internetové výstřelky reagovat. Jen málo státníků Američanovi odpovědělo přímo, protože nechtěli v on-line prostoru začít roztržku s hlavou Spojených států. Jiní jeho příspěvky sdíleli, hlavy severských států si z Trumpa a jeho příspěvků na sítích pro změnu začaly dělat legraci.

Co si mnozí mysleli jen v soukromí, vyjádřil Donald Tusk veřejně v květnu 2018, když sdílel sdělení: „Když pozoruji poslední rozhodnutí Donalda Trumpa, mohl by si někdo pomyslet, že s takovými přáteli nepotřebujeme žádné nepřátele. Ale upřímně, EU by měla být vděčná. Díky němu jsme přišli o iluze. Uvědomujeme si, že když potřebujeme pomocnou ruku, najdeme jednu na konci své vlastní paže.“

Během návštěvy Angely Merkelové ve Washingtonu německá vláda na Twitteru Trumpa zásadně titulovala jako @POTUS Trump, namísto odkazování na jeho osobní účet. Když se americký prezident na síti začal vyjadřovat o vztazích s Kanadou a producentech mléka, sáhl kanadský premiér Justin Trudeau raději po klasickém telefonátu než po tweetové konverzaci.

Trump je přitom jedním z mála světových státníků, kteří jsou osobně aktivní na vlastních účtech na sociálních sítích. Mezi touto skupinou je například ještě předseda Evropské rady Donald Tusk, dánský premiér Lars Løkke Rasmussen a jeho ministr zahraničí Anders Samuelsen nebo norská premiérka Erna Solbergová.

S Trumpem se na Twitteru raději nikdo nehádá

Cíleně Trumpa na Twitteru oslovili s kritikou právě severští státníci, spolu s premiérem Fidži, když se Trump rozhodl upustit od Pařížské klimatické dohody. Stejně tak se přímé reakce dočkal, když při debatě se senátory o migraci  pronesl větu: Proč sem necháváme všechny ty lidi z pr…lí světa přicházet? (Why are we having all these people from shithole countries come here?). 

V květnu 2018 pak francouzské ministerstvo zahraničí Trumpovi jasně naznačilo svůj nesouhlas s výrokem, že se pařížským útokům v roce 2015, při kterých zemřelo 130 lidí, dalo předejít, kdyby byli pařížští občané ozbrojeni. Bývalý francouzský prezident Francois Hollande odpověděl Trumpovi sdílením videa, ve kterém tyto narážky nazval politováníhodnými a obscénními.

Svůj osobní účet @realDonaldTrump používá americký prezident namísto oficiálního účtu @POTUS, který nechal zřídit jeho předchůdce Barack Obama. Navzdory tomu, že je Twitter klíčovým kanálem pro digitální diplomacii a vzájemné sledování a komunikace jsou běžnou praxí, americký prezidentský účet nesleduje nikoho ze svých zahraničních kolegů.