Facebook bez cílené reklamy bude placený, řekl Zuckerberg americkým senátorům

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg vypovídal na společné schůzi právního a obchodního výboru amerického Senátu. Zákonodárci od něj chtěli slyšet, jak provozovatel sociální sítě pečuje o soukromí a data uživatelů. Ve středu ho pak čeká slyšení i ve výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod.

Mark Zuckerberg při slyšení v americkém Senátu
Zdroj: Reuters Autor: Aaron Bernstein

Zuckerberg se v Senátu omluvil za to, že společnost nedokázala zajistit bezpečnost osobních dat uživatelů. „Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil Facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se zde děje,“ řekl senátorům.

Zuckerberg v úvodním projevu zdůraznil, že Facebook podniká řadu kroků, aby se podobný případ, jakým je skandál britské firmy Cambridge Analytica, již neopakoval. Firma Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup až k 87 milionům dat uživatelů, údaje pak využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Facebook se o tom, že Cambridge Analytica neoprávněně získala data uživatelů, dozvěděl v roce 2015. Případ ale americké Federální komisi pro obchod (FTC) Facebook neohlásil, řekl Zuckerberg. Následně dodal, že tuto kauzu nepovažoval za porušení dohod mezi Facebookem a FTC.

Na dotaz, proč tehdy žádné kroky proti analytické společnosti provozovatel sociální sítě nepodnikl, Zuckerberg řekl, že britská firma tehdy neměla na Facebooku žádný profil a nevyužívala ani reklamu. „Nebyla možnost, jak ji zablokovat,“ řekl.

Později prohlásil, že Cambridge Analytica, její mateřská společnost SCL a ani žádné další firmy s ní spojené si již nemohou zřídit profil na Facebooku. Na dotaz, zda jsou takto postihováni i zaměstnanci firmy s jejich soukromými účty, odpověděl, že ne.

Do češtiny tlumočená první část Zuckerbergova slyšení:

Senátoři od Zuckerberga chtějí vysvětlit, jak sociální síť dbá o bezpečnost dat svých uživatelů. Senátor Bill Nelson, který je v obchodním výboru vedoucím představitelem demokratů, se Zuckerberga zeptal, zda bude muset platit za to, aby nebyl příjemcem cílené reklamy.

„Budu muset platit, abyste mi nic s využitím mých dat neposílali?“ zeptal se Nelson. „Ano, senátore,“ odpověděl šéf Facebooku. Uvedl také, že společnost bude muset připravit obchodní model Facebooku bez reklam. Dodal nicméně, že vždy bude verze, která bude zdarma. Na mysli tím měl současný model Facebooku, který na cílených reklamách vydělává.

Zuckerberg i přes skandály, kterým společnost čelí, považuje sociální síť za bezpečnou. „Facebook je bezpečný. Sám ho používám. Moje rodina ho používá a stejně tak i lidé, které mám rád a na kterých mi záleží,“ řekl.

Mueller Zuckerbega kvůli Rusku nevyslýchal

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA,  Zuckerberga nevyslýchal. Šéf Facebooku před senátory řekl, že on vyslýchán nebyl, ale že jiní zaměstnanci zřejmě ano.

„Jsem přesvědčen, že mohli být (vyslýcháni),“ řekl Zuckerberg na dotaz senátorů. „Naše spolupráce se zvláštním vyšetřovatelem podléhá utajení,“ dodal s tím, že si není vědom povahy jakékoli spolupráce s Muellerovým týmem.

Facebook zjistil, že ruská Agentura pro výzkum internetu (AII), která se podle některých názorů věnuje šíření propagandy a falešných či zavádějících informací, sociální síť využívala, a to i během voleb. AII měla podle provozovatele Facebooku asi 470 účtů, které jsou nyní zablokované a přes které během dvou let zveřejnila 80 tisíc příspěvků. Obsah těchto příspěvků se podle Zuckerbergova odhadu dostal ke 126 milionům uživatelů nejen v USA, ale i v Evropě či Rusku.

Nad Facebookem visí hrozba vládní regulace

Facebook sám navíc upozornil na možnost, že osobní údaje prakticky všech uživatelů sítě se mohly dostat do nepovolených rukou. Síť totiž umožňovala hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je již zablokována. 

Zuckerberg se již v pondělí na uzavřeném jednání sešel s několika senátory. Podle komentátorů se zakladatel sociální sítě s více než dvěma miliardami uživatelů snaží obnovit nejen důvěru veřejnosti, ale především odvrátit hrozbu vládní regulace, o které se v souvislosti se sérií skandálů stále hlasitěji mluví.

Demokraté argumentují, že k lepší ochraně uživatelských dat je nutná regulace v podobě federálního zákona. Naopak republikáni se k takovému zásahu staví prozatím vlažně, což by se ale mohlo změnit, pokud by série skandálů na sociálních sítích neskončila. Hrozba regulace kyberprostoru je pro internetové společnosti reálná i z toho důvodu, že demokraté se mohou příslušný zákon pokusit prosadit, pokud v nadcházejících listopadových volbách ovládnou Kongres.

Facebook také spustil program finančních odměn za nahlášení případů zneužívání dat na své sociální síti. Výše odměny není omezena, stanovena bude vždy podle závažnosti konkrétního bezpečnostního incidentu, uvedla firma.

Pozvání na úterní zasedání výboru dostali také šéfové společností Google Sundar Pichai a Twitter Jack Dorsey, ti ale na rozdíl od Zuckerberga nebyli zařazeni na seznam svědků.

Video Události
video

Události ČT: Zpřísnit pravidla pro fungování sociálních sítí chce i Evropská unie

Události ČT: Zpřísnit pravidla pro fungování sociálních sítí chce i Evropská unie

Simkanič: Facebook dostatečně nezdůrazňuje, s jakými daty pracuje