Pulitzera získal Bristol Herald Courier za sérii investigativních článků

New York - Hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu, ocenění za službu veřejnosti, dostal virginský deník Bristol Herald Courier, resp. jeho reportér Daniel Gilbert. Ten v sérii článků upozornil na to, že společnosti těžící zemní plyn v jihozápadní Virginii neplatí za důlní práva majitelům pozemků. Na základě zveřejněných informací byly změněny virginské zákony. Nejúspěšnějším titulem letošního udělování cen byl deník The Washington Post, který si odnesl čtyři ocenění, list The New York Times získal ceny dvě a The New York Times Magazine jednu. Oznámila to porota na newyorské Columbijské univerzitě.

The Washington Post si odnesl ocenění v kategorii mezinárodního zpravodajství za zprávy o situaci v Iráku po stažení části amerických vojáků. Další ocenění deník dostal v kategorii článků za text o rodičích, kteří neúmyslně zabili své děti tím, že je zapomněli v autě. Cenu deník získal i za své politické komentáře a za taneční kritiku.

Pulitzer jen do rukou Američanů

Za vysvětlující reportáž o kontaminovaných hamburgerech, která vedla ke zlepšení hygienických norem, dostal cenu list The New York Times. Další ocenění si odnesl za zpravodajství o nebezpečí užívání mobilních telefonů při řízení automobilů.


Ceny za vynikající přínos pro žurnalistiku a literární a hudební obory nesou jméno Josepha Pulitzera, amerického novináře a vydavatele původem z Maďarska. Od roku 1917 je uděluje newyorská Columbijská univerzita. Jsou určené pouze americkému tisku a tvůrcům. Laureátům ocenění, vyjma autorů, jejichž práce jsou odměněny zlatou medailí, přísluší odměna 10 000 dolarů. Zlatá medaile, která je nejprestižnějším novinářským oceněním v USA, zůstává natrvalo novinám, v nichž vyznamenané články vyšly. 

Dosud nejvyšší počet Pulitzerových cen v jediném roce získal The New York Times. V roce 2002 mu připadlo celkem sedm ocenění, vesměs za materiály týkající se teroristických útoků z 11. září 2001.

Titulek New York Times
Titulek New York Times