Český lev donesl nejvíce nominací do Krajiny ve stínu, v televizních kategoriích se daří ČT

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace na Českého lva. Nejvíce, tedy patnáct, jich získala černobílá Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Po čtrnácti nominacích si odnášejí dramata Havel a Šarlatán. Vítěze v celkem 19 kategoriích, v nichž se nově objevují nominace pro animovaný či krátký film, vyhlásí ČFTA 6. března v přímém přenosu České televize. Ta také ovládla nominace televizních kategorií.

Do finálové pětky, v níž se rozhodne o nejlepším filmu, se hlasováním akademiků dostaly – vedle tří titulů s největším počtem nominací – také snímky Modelář a Žáby bez jazyka. Režisérskou kategorii si rozdělili jejich tvůrci: Bohdan Sláma, Slávek Horák, Agnieszka Hollandová, Petr Zelenka a Mira Fornay. 

Z herců v hlavní roli si pro Lva mohou dojít Viktor Dvořák (Havel), Jan Cina (Herec), Csongor Kassai (Krajina ve stínu), Kryštof Hádek (Modelář) nebo Ivan Trojan (Šarlatán). Z hereček podle akademiků v hlavních rolích o svém talentu loni přesvědčily Jana Plodková (Bábovky), Anna Geislerová (Havel), Jenovéfa Boková (Herec), Magdaléna Borová (Krajina ve stínu) a Tereza Těžká, která hrála „návnadu“ v dokumentu o sexuálních predátorech V síti.

Tento snímek je také mezi pěti počiny nominovanými na nejlepší dokument. Spolu se snímky o surrealistickém filmaři Janu Švankmajerovi (Alchymická pec), fotografovi Antonínu Kratochvílovi (Můj otec Antonín Kratochvíl), kapele The Tap Tap (Postiženi muzikou) a procesu s Rudolfem Slánským (Kdo jinému jámu – Rudolf Slánský). 

Televizní kategorie vede Česká televize

Český lev si také už několikátý rok všímá i televizních počinů. Nejlepším loni odvysílaným seriálem může být Místo zločinu Ostrava, Zrádci nebo Specialisté. V kategorii nejlepší film nebo minisérie se rozhoduje mezi Hercem, Stockholmským syndromem a Veteránem. S výjimkou Specialistů vznikly všechny v produkci České televize. ČT se také podílela na většině nominovaných snímků napříč všemi kategoriemi letošního ročníku.

„Přestože rok 2020 přinesl do našich životů zcela nečekané změny, česká filmová produkce má co nabídnout,“ nepochybuje výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech, které splnily statut cen Český lev.

Novinky 28. ročníku

ČFTA se s příchodem 28. ročníku rozhodla ceny obměnit. Tvůrci a herci televizních projektů mohou být oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli, zvuk, střih, kamera, hudba a podobně, které byly doposud určené jen celovečerním filmům, případně dokumentům. Nadále zůstávají samostatné kategorie pro nejlepší televizní film nebo minisérii a nejlepší televizní seriál. 

Novinkou je také samostatné ocenění animovaných a krátkých snímků. Stejně tak nechal Český lev vytvořit sošky nově i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu, aby ceny „lépe pokryly aktuální vývoj v audiovizuálním světě a širokou škálu současné tvorby“.

Ceny za plakát a od filmových fanoušků uděleny

Už během vyhlašování nominací byla udělena nestatutární cena za nejlepší plakát pro Jana Poukara, který poutal na Krajinu ve stínu. Ocenění od filmových fanoušků získal dokument V síti v režii Víta Klusáka a Barbory Chalupové. 

Ostatní vítěze 28. ročníku se český filmový svět i diváci dozvědí 6. března, opět v přímém přenosu České televize. Večerem už potřetí provede herec Václav Kopta. O měsíc dříve se rozhodne o Cenách české filmové kritiky. Nejvíce nominací posbírala historická dramata Krajina ve stínu a Šarlatán.

Video Studio ČT24
video

Záznam: Nominace na ceny Český lev za rok 2020