Cenu Jindřicha Chalupeckého získal Gajdošík za otevřený aktivismus. Vytvořil vlastní verzi zpráv

Cenu Jindřicha Chalupeckého získal sedmadvacetiletý Andreas Gajdošík, absolvent Ateliéru intermédií na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. Umělec, který v tvorbě dlouhodobě kombinuje programátorské schopnosti se sociální a politickou angažovaností, je známý především projekty zveřejněnými ve virtuálním prostoru. Mezinárodní porota jej vybrala pro jeho otevřeně aktivistický přístup. 

Andreas Gajdošík
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Laureát jubilejního 30. ročníku uspěl mezi pěti finalisty, nejprestižnější českou cenu pro umělce do 35 let převzal v pátek večer v Olomouci. „Oceňujeme Gajdošíkovo chápání umění jako svobodného prostoru, který umožňuje kritické uvažování a jednání,“ uvedli porotci ve zdůvodnění jeho výběru do skupiny letošních finalistek a finalistů. Andrease nakonec porota vyhlásila laureátem za on-line projekt nazvaný Nelidské zdroje.

Projekt Nelidské zdroje na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého přitom musel částečně předčasně skončit. Potom, co Gajdošík vytvořil parafráze stránek zpravodajských serverů iDnes.cz a Lidovky.cz, mu jejich majitel, společnost Mafra, pohrozila soudním sporem. Stránky, které nabízely vlastní verzi zpráv o premiérovi Andreji Babišovi (ANO), proto nakonec vypnul, na výstavě jsou představeny pouze off-line. 

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Nelidské zdroje Andrease Gajdošíka

Dílo Andrease Gajdošíka spočívá v intervencích do mediální sféry a sociálních sítí, tvorbě mystifikačních softwarů nebo webových stránek. Cílem je kritická reflexe zavedených struktur uměleckého světa i politiky.

„Projekt Andrease Gajdošíka je založený na poměrně jednoduchém principu, jeho dosah skrze internet, sociální sítě, veřejnou a mediální diskusi je ale značný. Mnohem důležitější než to, co je v galerii, je právě přítomnost díla ve veřejném a virtuálním prostoru,“ vysvětluje ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Diváckou cenu Českých center získala Pavla Malinová

Gajdošík je členem zvukově-performativní skupiny Evropská unie. Kromě ceny z dílny Maxima Velčovského tradičně získá dvouměsíční stipendijní pobyt v New Yorku a 100 tisíc korun na realizaci nového autorského projektu. Diváckou cenu Českých center a s ní spojený rezidenční pobyt v sídle některého z Českých center letos získala Pavla Malinová za svou sérii maleb doplněnou o kamenné sochy.

O prestižní cenu soutěžili kromě Andrease Gajdošíka a Pavly Malinové také francouzský umělec Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a umělecká skupina Comunite Fresca, kterou tvoří Dana Balážová, Markéta Filipová a Marie Štindlová. Finalisté nejvýznamnějšího českého ocenění pro vizuální umělce do 35 let se představují se svými díly od konce září až do 19. ledna na výstavě v Pražákově paláci v Brně.

Prestižní cena pro mladé umělce se udílí od roku 1990 z podnětu dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Mezi držitele ceny, která nese jméno po významném historikovi umění a kritikovi, patří řada známých malířů či sochařů střední a starší generace, kteří dostávali cenu v jejích počátcích.

V posledních letech se mezinárodní porota nejčastěji přiklání ke konceptuálnímu umění. Loni si ocenění odnesl pětadvacetiletý Lukáš Hofmann, který vystupuje také pod jménem Saliva.

Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého bylo letos součástí přehlídky současného vizuálního a zvukového umění PAF Olomouc, ocenění bylo poprvé uděleno mimo Prahu a Brno.