Chtěl, abych si oblékl jeho čepici. Mikoláš Růžička zhudebnil své „doma“ se synem

Hudebník Mikoláš Růžička, známý například ze skupiny Republic of Two, vydal své sólové album. Nazval ho podle místa, kde skládal a také nahrával – Doma.

Video Události v kultuře
video

Rozhovor s Mikolášem Růžičkou

Sedm intimních klavírních skladeb k domovu odkazují i názvy: Chvíle před nedělním ránem nebo Chtěl, abych si oblékl jeho čepici. Vznikly během týdne převážně improvizací, ke dvěma se jako host připojila cellistka Terezie Kovalová. Komorní novinku představil Mikoláš Růžička v rozhovoru pro Události v kultuře. 

Jaké výhody a nevýhody s sebou nese rozhodnutí natočit tak intimní, komorní desku a víceméně pozvat posluchače k sobě domů?

Samé výhody. Nevýhody jsem žádné neobjevil, zatím mám podle reakcí lidí dojem, že skladby rezonují tak, jak měly, a že to, že jsme šli s kůží na trh a ukázali, jak zní náš domov, byla správná volba.

Odkud přišel takový nápad?

Hlavním motorem byla určitě rodičovská. To, že se nám narodil syn Tobiáš a že jsem s ním už skoro půl roku doma. Děláme spoustu věcí, které nás baví, jedna z nich je i hraní na piano, tam někde byl hlavní motor takové chvíle zachytit.

Kde otec na rodičovské dovolené hledá čas na skládání a nahrávání?

Někdy těžko, důležité ale je vzít dítě do hry.  V momentě, kdy z vás cítí, že to, co děláte, vás opravdu baví, tak ho to baví taky. Jde tedy jen o to se nastavit, naladit a nechtít to za každou cenu, spíš to nechat na kouzlu okamžiku. 

Deska Doma vychází pouze digitálně. Uvažoval jste o i koncertech?

Mám přání udělat alespoň jeden koncert, chtěl bych tam pozvat Terezii Kovalovou nebo smyčcový kvartet a odehrát ho třeba v planetáriu.

Chystáte i něco s kapelou Republic of Two nebo projektem Piano? 

S Republic of Two máme letos deset let, ale zatím se žádné velké oslavy nechystají. S Pianem  vznikají nové písníčky, budeme mít na jaře i pár koncertů. Uvidíme, žije si to vlastním životem.