Výstava s dopisy Perchty z Rožmberka

Výstava ve Šternberském paláci ukazuje i dopisy „Bílé paní“

Až do 28. února budou ve Šternberském paláci v Praze v rámci výstavy Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty k vidění originály dopisů Perchty z Rožmberka, nazývané také Bílou paní Rožmberskou. Vůbec poprvé je k těmto účelům zapůjčil Státní oblastní archiv v Třeboni.

 

Výstava Podoby a příběhy. Portréty renesanční šlechty nabízí návštěvníkům až do 4. března rozsáhlou kolekci renesančních portrétů a osobních předmětů nejvyšší české a moravské šlechty. Do konce února ji doplní právě zmiňované dopisy Perchty z Rožmberka, spolu s jejím nejstarším portrétem, který byl vytvořen na přání vzdálených potomků jejího rodu.

Výstava je jedním z vrcholů Roku renesanční šlechty, kterým Národní památkový ústav ve spolupráci s Národní galerií v Praze veřejnosti představil nejvýznamnější rody, jež ovlivňovaly chod českých zemí v období renesance. Nechybí tak portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Redernů, Lobkowiczů, Žerotínů nebo Dietrichsteinů. 

Součástí výstavy jsou také dochované renesanční textilie a příklady šperků. Výstavu doplňuje přednáškový cyklus a tematicky zaměřené workshopy.