Zemřel Zdeněk Juračka, kytarista Žlutého psa

Ve věku 70 let v pondělí zemřel kytarista Zdeněk Juračka, který hrál třeba se skupinou Žlutý pes. Zprávu přinesl Český rozhlas. Česká televize jako vzpomínku na osobnost legendárního muzikanta odvysílá od 22:45 na ČT art rockové setkání Na Kloboučku.

Skupina Žlutý pes, Zdeněk Juračka a Ondřej Hejma
Zdroj: ČTK Autor: Gérard Gratadour

Zdeněk Juračka působil v mnoha českých rockových skupinách, mezi něž patří třeba Vítkovo kvarteto, Rebels, George and Beatovens, Tango, Žlutý pes nebo Heval, kde hrál s Janou Kratochvílovou, se kterou se pak sešel opět v její současné kapele Illuminati.

Soustrast na Twitteru vyjádřilo ministerstvo kultury: „Včera odešla další z rockových legend. Zdeněk Juračka bude chybět.“

„Potkali jsme se hudebně až ve druhé polovině osmdesátých let, kdy už měl za sebou dlouhou a úspěšnou dráhu, už to byl veterán a legenda,“ řekl frontman kapely Žlutý pes Ondřej Hejma.

Hejma: Spolu jsme absolvovali nejlepší éru Žlutého psa

„To byla taková doba, osmdesátá léta, kdy se různě emigrovalo a situace se měnila, kapely se přeskupovaly a míchaly se dohromady. Tenkrát právě klukům skončilo Tango, kde Zdeněk hrál s Frantou Kotvou, a přišli tenkrát oba dva do kapely,“ uvedl Hejma. V Tangu hráli ještě Miroslav Imrich nebo Ota Baláž, kapelu proslavily písně Na šikmé ploše a Když máš den.

Společně pak hráli dlouhá léta. „Absolvovali jsme 20 let u Žlutýho psa a byla to shodou okolností ta nejznámější a nejúspěšnější část dráhy této kapely. Spolu jsme dělali všechny ty Sametový a Náruživý a podobně. To byla tahleta krásná doba,“ vzpomínal Hejma.

Zdeněk Juračka jako host Karla Šípa ve Všechnopárty:

Video Všechnopárty
video

Zdeněk Juračka hostem Všechnopárty

Zdeněk Juračka vystudoval na konzervatoři hru na housle, většinu kariéry však zasvětil hlavně kytaře. Kromě Jany Kratochvílové doprovázel také Jiřího Korna nebo Petra Nováka.

„To byla skutečná rocková legenda. Jestli můžeme o někom říci, že byl poctivý bigbeaťák, tak to byl Zdeněk. Do Žlutého psa přišel poměrně pozdě, vlastně až v období revoluce. Nebyl zakládající člen jako my, ale přinesl tam svoji úžasnou muzikálnost a schopnost bavit lidi,“ uvedl pro Radiožurnál člen kapely Žlutý pes Jan Martinek.