Trailer: Vít Klusák představuje portrét něžného neonacisty

Dalibor K. nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. O svou nesnášenlivost se podělí v novém dokumentu Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Film bude mít premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech, který ho zařadil do soutěžní sekce dokumentů. Už nyní ale představil trailer.

Video Trailer: Svět podle Daliborka
video

Trailer: Svět podle Daliborka

Klusákův snímek je podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha „stylizovaným portrétem takového normálního českého neonacisty“. Sedmatřicetiletý Dalibor pracuje jako lakýrník, žije se svou matkou a skládá naštvané písně. Jeho home video s vystřelovacím obuškem se stalo na českém internetu hitem ještě před aktuální vlnou youtuberů.

Tehdy si ho Vít Klusák všiml a po dobu dvou let jeho příběh sledoval. „Holohlavý muž se ve videu oháněl vystřelovacím obuškem, působil znepokojivě, dojemně i komicky, chvíli jsem byl přesvědčený, že je to herec. Ukázalo se ale, že není,“ podotýká dokumentarista. Byl by ale prý nerad, kdyby vyznění filmu mělo sklouznout k posměchu. Mrazivé podtóny upozorňují na mnohem širší problém společnosti.

„Náš film není portrét jen jednoho ‚nazi-šílence‘, film ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ říká.

Tvůrci film uvádějí s podtitulem „portrét něžného neonacisty“. Tomu odpovídá i plakát, na němž je oblíbené nazi písmo vyvedené v růžové barvě. Svět podle Daliborka poznají také diváci mimo karlovarský festival, do kin snímek, natočený v koprodukci České televize, vstoupí 13. července.