Barvotisky soudí knihu podle obalu

Liší se obálky dnešních knih od těch, které vznikly před sto lety? Příliš ne, nasvědčuje výstava Archivu výtvarného umění v pražském Centru DOX. Pro návštěvníky ze svých sbírek vybral barvotiskové obálky obvykle pokleslé literatury první poloviny 20. století.

Na červenou knihovnu, detektivky, krváky či dobrodružné romány lákal i před sto lety čtenáře nejen obsah, ale také kýčovitá obálka. Křiklavé barvy a jednoduché motivy se dostaly ale i na knihy Boženy Němcové nebo Karla Hynka Máchy. 

„Dělali je školení výtvarníci, alespoň to tak vypadá. Ale najdou se i věci na hranici naivnosti a popisnosti,“ poznamenává o autorech výtvarné stránky kurátor Jiří Hůla. Patřil k nim i například ilustrátor Zdeněk Burian, který si své obálky podepisoval. Ne všichni se ale ke své tvorbě hlásili. „Někteří výtvarníci to zkrátka brali jako řemeslo. Je možné, že nechtěli být spojováni s takovým druhem práce,“ předpokládá Hůla.

Video Události v kultuře
video

Barvotiskové obálky na výstavě

 

Vizuální prostředky pro upoutání pozornosti se podle autorů výstavy za sto let příliš nezměnily. Současný grafický design často útočí na podobné emoce jako autoři obálek za první republiky. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci v Centru DOX do konce září.