Něco nového a něco starého. Čáslavské divadlo nejlépe spojilo oboje

Ohleduplné propojení moderní architektury se středověkou hradbou se podařilo architektům dostavby Dusíkova divadla v Čáslavi. Brněnskému ateliéru Burian-Křivinka za ni patří Cena Klubu za starou Prahu, udělovaná zdařilým novostavbám v historickém prostředí.

Dusíkovo divadlo v Čáslavi
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Aleš Burian a Gustav Křivinka se svým týmem dostavěli v centru města budovu z 19. století, která byla několikrát přestavovaná. Dostavba rozšiřuje foyer divadla o nový dvoupodlažní prosklený prostor, v prvním patře je pak nový menší sál divadla.

„Důležitým kontextem je středověká hradba, která je hned vedle. Na ni stavba výtečně navazuje, neboť se na rozdíl od dalších staveb, které se k ní otáčí zády, obrací přímo k ní,“ ocenila porota.

I když má ocenění v názvu Prahu, v hlavním městě se podle poroty příklady citlivého přístupu nové budovy k památkově cennému prostředí už delší dobu neobjevují. Podle porotce Richarda Biegela vítězí kvalita nad kvantitou. Na vině může být i to, že v hlavním městě téměř neexistují architektonické zakázky, které by zadávaly veřejné instituce. Výjimku z posledních let tvoří například budova Národní technické knihovny.

Cena Klubu za starou Prahu se udělovala podvanácté. Loni ji získal Svět techniky v Ostravě Vítkovicích od architekta Josefa Pleskota.