Ke startu připravit... Umění je v tkaničce i ve sportu

Je sport umění? Podle novináře a spisovatele Petra Volfa zcela určitě ano. Ve své publikaci dal dohromady umělce a díla 20. a 21. století zabývající se sportovní tématikou. Nevyhnul se přitom žádnému médiu – od obrazů přes sochy, grafiky, instalace, po koláže a objekty. Na materiálu pracoval autor přes deset let.

Video Události v kultuře
video

Sport je umění

Motto publikace s názvem Sport je umění? Pohyb a jeho krása. Volf svou sbírkou odkazuje na řecký ideál spojení krásného těla i ducha. Sportovní tématice se v posledních dvou stoletích věnovala víc než stovka významných českých umělců – Jaroslav Róna, Krištof Kintera, Jan Preisler, Kamil Lhoták nebo František Skála.

Kniha začíná v roce 1901 obrazy Miloše Jiránka a pokračuje do současnosti až k autobusu Davida Černého na olympijských hrách. Jak sám autor během svého průzkumu zjistil, příliš kunsthistoriků sport nezajímá. Knihu by přesto časem rád rozšířil i o mezinárodní scénu.

Sport je umění (ukázka) 978.76 KB

Autor představuje také aktivně sportující umělce, pro něž je pohyb stejně důležitý jako samotná tvorba. Třeba Karla Malicha, Michaela Rittsteina nebo Theodora Pištěka jako automobilového závodníka. Právě automobilům a motocyklům je věnována i samostatná kapitola.

Sport je umění (ukázka 2) 301.88 KB

Vedle jednotlivých sportovních disciplín se Volf zabývá i nejrůznějšími sportovními fenomény, jakým byla např. spartakiáda.