Festival spisovatelů má pro strach uděláno

„Jen ať nenávidí, dokud se bojí.“ Citát římského tyranského císaře Caliguly uvozuje 25. ročník Festivalu spisovatelů Praha, jehož tématem je strach. Z čeho máme strach, z koho máme strach, proč máme strach? Bude se od 6. do 9. listopadu ptát šest zahraničních a dva čeští literáti. V přímém přenosu Nových médií ČT.

Člověk člověku vlkem

„Snažíme se na naše témata s pozvanými spisovateli nazírat politicky. Víme, že jedním z nejefektivnějších způsobů, jak vládnout lidu, je právě strach. Politická, společenská, mediální nebo intelektuální moc je pořád v pokušení strach zneužít. Tento koncept jsme společně s pozvanými spisovateli studovali, abychom mohli teoreticky rozložit a znovu sestavit politické, ekonomické a intelektuální struktury,“ zdůvodnil letošní téma Guillaume Basset z Festivalu spisovatelů.

Spojeným tématem se stala válka. „Strach podněcuje lidi, aby získali kontrolu nad ostatními, a pokud vzroste, přijde válka. Člověk člověku vlkem, řekl Hobbes. Vidíme to bohužel až příliš často,“ obává se Basset.

Strachu se postaví osm literátů

Definici strachu budou v pětadvacátém ročníku hledat nizozemský „provokatér“ Arnon Grunberg, marocký literární kritik Abderrahim El Allam či Newyorčan James Gabbe, který románově zpracoval svou roční zkušenost z války ve Vietnamu.

Dalšího hosta – Íráčana Mahmouda Dowlatabadiho – proslavil tři tisíce stran rozsáhlý příběh nomádské kurdské rodiny. Iráckého „tuláka, buřiče a uprchlíka“ Samuela Shimona zavedl život z rodného Iráku do Hollywoodu a poté do Damašku či Káhiry, kde žil jako bezdomovec, odtud do Paříže a Lodnýna. Dobrodružný osud má za sebou i Izraelec Yishai Sarid. V současné době je advokátem, po studiích práv ale určitou dobu působil jako zpravodajský důstojník izraelské armády, v tomto prostředí se také odehrává jeho román Limassol.

České literáty zastoupí básník a esejista Miloslav Topinka a mladý prozaik Marek Šindelka.

video Marek Šindelka o Festivalu spisovatelů
Video Události v kultuře
video

Marek Šindelka o Festivalu spisovatelů