Pavel Haas Quartet má pro každého člena jednoho Oscara

Počtvrté byla nahrávka českého uskupení Pavel Haas Quartet vyhodnocena jako nejlepší britskými Gramophone Awards. Ocenění přezdívané Oscaři klasické hudby jim opět patří v kategorii Komorní hudba.

Video Události v kultuře
video

Pavel Haas Quartet získal Gramophone Award

„Byli jsme velmi překvapeni, když jsme toto ocenění obdrželi poprvé. Od té doby se to ještě třikrát opakovalo, a to včetně ceny Nahrávka roku,“ připomněl violista Pavel Nikl, že soubor v roce 2011 za Smyčcové kvartety Antonína Dvořáka dostal vedle vítězství ve své kategorii dokonce hlavní cenu. První „gramofon“ mu vynesly v roce 2007 skladby Janáčka a Haase, po němž kvartet nese jméno. Naposledy byl oceněn loni za album s díly Franze Schuberta.

Gramophone Awards udělují už třicet devět let kritici stejnojmenného časopisu. Ze stovek nahrávek, vydaných v období mezi 1. červnem a 31. květnem, vybírají vítěze ve dvanácti kategoriích. 

Pavel Haas Quartet si letošní vítězství vysloužil za album smyčcových kvartetů Bedřicha Smetany. Nahrávku vydal Supraphon.

„Dáváme do našich nahrávek vždy úplně všechno, co umíme a cítíme, stejně jako určitě i celá řada jiných umělců, ale nemyslíme na to, jak to udělat, abychom obdrželi další ocenění. Pokud se ovšem výsledek naší práce zcela přirozeně několikrát setká s tak prestižní odezvou, jako jsou ceny Gramophone Awards, utvrzuje nás to v přesvědčení, že jdeme správnou cestou," uvedl ke čtvrtému „Oscarovi“ Nikl.

Ceny budou předány 17. září v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster. Šestý „gramofon“ by kvartet mohl získat za nahrávku Dmitrije Šostakoviče, kterou k vydání chystá na podzim příštího roku. Ještě před tím se soubor vydá na turné po USA a Kanadě, v diáři má i evropské koncerty. Před českým publikem vystoupí až v červnu 2016 na festivalu Concentus Moraviae.