Černá Matka Boží pečuje o potomky kubismu, je znovu galerií

Dům U Černé Matky Boží stojící nedaleko pražské Prašné brány se probouzí k životu. Po úpravách vnitřních prostor bude opět sloužit k výstavním účelům. Národní galerii vystřídalo Uměleckoprůmyslové muzeum, které na místě připravuje výstavu věnovanou českému kubismu. Návštěvníci ji poprvé budou moci obdivovat na podzim letošního roku.

Video Události v kultuře
video

Dům u Černé Matky Boží zrekonstruován

Expozice nabídne výběr významných nábytkových souborů a solitérních kusů nábytku Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky. Nábytek doplní keramika, předměty z kovů, ornamentální tapetové vzory, plakáty a užitá grafika. Propojení volného a užitého umění zohlední vybraná díla kubistického malířství a sochařství - malby Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína a plastiky Otto Gutfreunda. Architekturu přiblíží projekce. 

„Jen málokdy se podaří vystavovat autentické předměty v autentickém prostředí, kde se prostor stává součástí expozice,“ uvedl architekt expozice Jiří Javůrek.