Začátek sezony patří v Janáčkově divadle dělníkům

Pět zrušených představení a víc než půlmilionová ztráta. Začátek sezony, jakého se obávali, se v Janáčkově divadle v Brně stal skutečností. Opravy jevištní techniky se protáhnou až do září, umění tak musí ustoupit dělníkům. Divadlo nabídne abonentům v průběhu roku náhradní představení, jiný titul si budou moci vybrat i majitelé běžných vstupenek.

Janáčkovo divadlo potřebovalo opravit jevištní techniku
Zdroj: ČT24

„Na jaře se protáhly přípravy projektu, který se vracel k dopracování, aby v něm nebyly skuliny pro vícepráce a tím i vícenáklady. Tím jsme ztratili zhruba měsíc. O další dva drahocenné týdny jsme se zdrželi, když se jedna z neúspěšných firem odvolala," vysvětlil ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Deset dnů, během kterých potřebují mít dělníci jeviště Janáčkova divadla jen pro sebe, tak vyšlo až na polovinu září. „Bohužel budeme muset zrušit pět představení zejména pro naše předplatitele, což nás velice mrzí, ale věřím, že do konce roku jim to vynahradíme. Zároveň přicházíme o jeden lukrativní pronájem," popsal těžkosti Glaser, podle něhož je předběžný odhad ztrát za zrušená představení 600 až 700 tisíc korun.

Video O opravách hovoří ředitel divadla Martin Glaser
video

O opravách hovoří ředitel divadla Martin Glaser

Opravy takzvaných tahů, tedy technologie, díky které se na scéně pohybují velké kulisy, probíhají dvě desítky metrů nad jevištěm. Zatímco dvanáct let staré motory a lana toho vydrží ještě spoustu, zastaralý ovládací systém potřeboval vyměnit. Celkem jde o čtyři kilometry elektrických kabelů a 600 metrů datových drátů. Oprava přišla pomyslných pět minut po dvanácté: v květnu už technika vypověděla službu a muselo se kvůli ní zrušit představení.

Ve špatné kondici je ale celé Janáčkovo divadlo. Nevyhovuje hlavně zázemí. Některému vybavení je už přes padesát let a brněnští divadelníci si stěžují, že v případě návštěvy zahraniční hvězdy nejsou zákulisní prostory dost reprezentativní.

Operní a baletní scénu proto čeká velká rekonstrukce, která skončí až za tři roky. Janáčkovo divadlo se do té doby dvakrát na půl roku uzavře. Další z budov Národního divadla Brno – historické Mahenovo divadlo – přijde na řadu potom.