Obrazem: Čtvrtstoletí Institutu tvůrčí fotografie

Opava – Velkou výstavou v prostorách opavského Domu umění slaví Institut tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě pětadvacáté narozeniny. Představuje výběr prací z posledních pěti let, zahrnuje širokou škálu témat a stylů ve volné tvorbě studentů a nedávných absolventů z Česka i zahraničí. Zastoupeni jsou autoři, kteří získali mezinárodní respekt - například Bára Prášilová, Tereza Vlčková, Roman Vondruš nebo Rafal Milach - i studenti 1. ročníku.

Zdroj: Institut tvůrčí fotografie SU Opava

Institut tvůrčí fotografie v Opavě je největší ze sedmi českých vysokých škol, na kterých se učí fotografie. Aktuálně má víc než dvě stě studentů, devět kmenových a osm externích pedagogů – vedle Vladimíra Birgurse, Jiřího Siostrzonka, Jindřicha Štreita a Pavla Máry také Tomáše Pospěcha či Ditu Pepe, kteří školu také vystudovali. „Zkoušky u nás jsou velice náročné, protože se k nám hlásí mnohonásobně více uchazečů, než jich můžeme vzít. Díky tomu si můžeme pečlivě vybírat,“ uvedl vedoucí institutu Vladimír Birgus.

Je zvykem, že studenti pracují často mimo školu - na workshopech svých pedagogů po celé republice a na víkendových seminářích. „Naše škola je tím známá, že není příliš oficiózní. Má přátelskou atmosféru, ale není to na úkor kvality,“ podotkl Birgus.

Jedním z vystavujících je student Ondřej Durzak, který je zastoupený cyklem Ostrava v důchodu. „Věnoval jsem se místům rodného města, která postupem času zanikají, ale která po dlouhou dobu vytvářela charakter ostravské průmyslové aglomerace,“ vysvětloval student. Návštěvníci si mohou také prohlédnout třeba dokumentární snímky Poláka Jana Brykczynského z ukrajinské vesnice, za které nedávno získal ocenění v Londýně. „Podařilo se mu získat důvěru obyvatel. Fotografoval na velký formát, takže důležitá je i precizní technika za velice invenčního použití barev,“ ocenil Birgus.

Také Jindřich Štreit si studenty pochvaluje. „Těší nás, že jsou to lidé, kteří přemýšlejí, reagují na současnost a propojují ji se svými city,“ uvedl fotograf. Součástí výstavy, která je ve všech prostorách opavského Domu umění, jsou ukázky fotografických publikací a také řada projekcí. Výstava potrvá do 28. června.

Video Institut tvůrčí fotografie slaví čtvrt století
video

Institut tvůrčí fotografie slaví čtvrt století