„S myšlenkou na obnovu a záchranu Gočárových domků přišla skupina fandů, kteří například stojí za záchranou interiéru kubistické kavárny v Domě U Černé Matky Boží,“ říká k tomu zastupitel hlavního města Filip Dvořák. Dům U Černé Matky Boží patří spolu s Legiobankou mezi známější, kamenné stavby Josefa Gočára.
Původně tři dřevěné domky s bohatou výmalbou v selském stylu vyprojektoval architekt Gočár pro kbelské letiště, které až do konce třicátých let fungovalo jako mezinárodní. V jednom ze dvou domů, které nyní stojí v Tróji, bývala správa letiště a druhý sloužil jako hospoda.
V sedmdesátých letech bývalý ředitel ZOO profesor Veselovský zachránil památky před demolicí tak, že dva domky nechal přemístit z letiště do zahrady. Jeden z domů poté sloužil jako výchovné a vzdělávací centrum, v druhém bydlel vedoucí zahradníků.
Rekonstrukce nebo výstavba replik?
„V tuto chvíli z těch domků zbývá obvodová konstrukce, části střech, krovů, jinak jsou v podstatě v posledním stádiu před dožitím,“ uvedl k jejich současnému stavu Dvořák. Někteří odborníci se proto shodují, že spíše než rekonstrukce domů je na místě výstavba replik. Všechny původní plány se naštěstí dochovaly.
Kromě problému rekonstrukce se diskutujete i to, kde budou domky stát a jaké bude nové jejich nové využití. Jeden z domků by se prý mohl znovu stát vzdělávacím centrem pro děti a mládež a druhý by měl sloužit jako galerijní prostor, myslí si Vít Kahle, mluvčí ZOO. Jan Kněžínek, ředitel odboru památkové péče, má ale na věc jiný názor: „Rád bych doporučil Gočárovy domky postavit za Petřínskou rozhlednu, poněvadž ZOO je sama o sobě tak ohromné lákadlo, že už další lákadla nepotřebuje.“
Pokud pražští zastupitelé nakonec rozpočet pro rok 2009, který s opravou domků bude počítat, schválí, pak ZOO zároveň požádá o dotaci z evropských fondů.